Dailusis plaukimas

ĮVADAS

Sąvokos dailusis plaukimas, sinchroninis plaukimas arba meninis plaukimas reiškia lygiai tą pačią sporto šaką. Tai vandens sportas, kuriame suderinti plaukimo, gimnastikos ir šokio elementai. Plaukimas – dėl to, kad viskas vyksta vandenyje, taip pat nėra nei vienos sportininkės, kuri nemokėtų plaukti, kadangi pirmiausia yra išmokstama plaukti ir tik po to mokinami dailiojo plaukimo pradmeys. Gimnastika – nes yra atliekamos įvairios figūros, pradedant nuo stovėsenos žemyn galva vandenyje, baigiant špagatais ir salto virš vandens. Šokis – viskas vyksta pagal muziką, kurią sportininkės girdi tiek po vandeniu, tiek virš vandens, kiekvienas šokis turi skirtingą choreografiją.

ISTORIJA

1891 m. Berlyne surengtos pirmos dailiojo plaukimo varžybos. 1984 m. dailusis plaukimas įtrauktas į vasaros olimpinių žaidynių programą. 1985 m. dailusis plaukimas atsiranda Lietuvoje (Vilniuje), o 1994 m. surengtas pirmasis šalies čempionatas, kuriame dalyvavo tik vaikai (7–12 m. mergaitės), kadangi vyresnių sportininkių Lietuvoje dar nebuvo. 2015 m. pasaulio čempionato dailiojo plaukimo varžybose pradeda dalyvauti vyrai, tačiau dalyvauja ne individualiai ar komandoje, o mišriame duete.

VARŽYBŲ RENGIMAS

Varžybos skirstomos į 2 rungtis: privalomoji programa (figūros) ir laisvoji (šokiai). Laisvoji programa dar yra skirstoma į rungtis: solo, duetas, grupė ir combi. Privalomojoje programoje merginos atieka 4 figūras (kiekvienoje amžiaus grupėje yra 8 figūros, iš kurių 2 privalomos, o 2 traukiamos atsitiktinai).

Amžiaus skirstymas: mergaitės skirstomos į 4 grupes: 12 m. ir jaunesnės, 1315 m., 1618 m., 18m. ir vyresnės, nuo amžiaus priklauso figūrų sudėtingumas, šokio ilgio trukmė.

Vertinimas: vertinama iki 10 balų. Privalomojoje programoje teisėjai po atliktos figūros pakelia balus, o laisvojoje teisėjai skirstomi į 2 grupes: vieni vertina techniką, kiti artistiškumą, vyksta slaptas vertinimas, kadangi teisėjai vertinimus užrašo ant lapelių. Technika – vertinama atlikimas,  sudėtingumas, sinchroniškumas. Artistiškumas – vertinama, choreografija, muzikos interpretacija, veido išraiška, manieros.

Pasiruošimas: privalomojoje programoje – juodi maudymosi kostiumėliai, baltos kepurėlės. Laisvojoje – muziką atitinkantys kostiumėliai, tvirta šukuosena, makiažas.

DAILUSIS PLAUKIMAS LIETUVOJE

Dailiojo plaukimo varžybose dalyvauja komandos iš Šiaulių, Kauno, Vilniaus. Stipriausiai ruošiamos sportininkės yra Šiauliuose, čia yra rengiami Lietuvos čempionatai, tarptautinės varžybos, bendradarbiaujama su įvairių šalių treneriais. Taip pat čia 2013 m. buvo paruoštos sportininkės: Austina Kasperavičiūtė, Julija Novikova ir Dovainė Juciūtė, kurios pirmą kartą Lietuvos istorijoje dalyvavo Europos jaunių dailiojo plaukimo čempionate.

SY5

Rėmėjai ir partneriai