Kita

#9 Metų treniruočių sistema (metodika)

„LTU Swimming 2018“ apdovanojimus užbaigsime nominacija „Metų treniruočių sistema (metodika)“. Atrodytų, kad šis paskutinis mūsų apdovanojimas be jokių didelių pasvarstymų turėtų atitekti geriausiam 2018 metų treneriui arba trenerei, tačiau praėję metai buvo kiek kitokie ir dar kartą patvirtino seną tiesą – „amerika“ yra Lietuvoje.

2018 metais priimtas naujasis Sporto įstatymas iš esmės atskyrė aukšto meistriškumo sportą nuo fizinio aktyvumo veiklos. Kartu tapo atskirtos iki tol į vieną visumą suplaktos trenerio-instruktoriaus-prižiūrėtojo-amatininko sąvokos, jas padalijus į trenerį (2 str. 25 punktas) ir fizinio aktyvumo ir sporto specialistą (III sporto įstatymo skyrius).

Trenerio, o ypač trenerio, kuriančio rezultatą, sąvoką sunku apibrėžti įstatymu, lygiai taip pat, kaip sunku apibrėžti jo darbo valandas, atsakomybių, patirties, kompetencijų bei žinių ribas. Rezultatą kuriantis treneris visada turi būtiną „x“ dedamąją, kuri niekados netelpa į perku-parduodu sandorį. Tai tokia „x“ dedamoji, alternatyviai vadinama „idėja“, „pašaukimu“, „nevaldišku darbu“, „prasme“, „Už Tėvynę; vėliavą; himną“ ir taip toliau. Ji negali būti įprasminta vien tik pinigine išraiška. Tai elementas, verčiantis aukoti savo asmeninį gyvenimą, savaitgalius, atostogas.

„X“ dedamoji – nykstanti. Ji yra kuriama švietimo, ugdymo, pavyzdžio, patriotiškumo pagalba ir remiasi olimpinės propagandos pagrindiniu principu – įtikinti/priversti žmogų aukotis ir dirbti/sportuoti neatlygintinai, vien dėl paties olimpizmo. Tokios „x“ dedamosios daugiau nebekuriamos.

2018 metai buvo išskirtiniai dar ir tuo, kad 99 % Lietuvos plaukimo progreso sukurta Lietuvos plaukimo trenerių, o kartu ir jų metodikos pagalba. Pagrindinis Lietuvos plaukimo rinktinės branduolys „nokinamas“ lietuviškais resursais. Užsienyje besitreniruojantys atletai dar skina paskutinį, vystantį praėjusių metų derlių, kuris taip pat buvo pasodintas Lietuvos plaukimo trenerių dėka.

2018-ieji – trenerių, turinčių „x“ dedamąją metai. Kai kurie iš jų rezultatų siekė mieste, kuriame nėra nei vieno sportinio plaukimo baseino. Kiti tapo aplinkybių įkaitais ir „laikinai“ treniravo Lietuvoje esančius pasaulinio lygio plaukikus bei rengė juos tiek Europos, tiek Pasaulio (25 m) čempionatams. Dar kitiems treneriams teko spręsti uždavinius, susijusius su gan neįprastu tarptautiniu kalendoriumi ir pagrindiniais sezono startais, esančiais spalio mėnesį.

Pernai iš esmės keitėsi atrankos sistema į visas pagrindines sezono varžybas, todėl buvo labai svarbu tinkamai išdėlioti visą treniruočių planą, kad pasirengimas svarbiausiems startams nenueitų perniek. Formos piką reikėjo pasiekti būtent „čia ir dabar“ ir tai buvo dar vienas didelis iššūkis nusistovėjusiai tvarkai. Vieniems treneriams tai pavyko, o kitus kaip įprastai „pavedė“ patys plaukikai.

2018 metais rezultatai buvo kuriami ne tik dėl pačių trenerių ir jų metodikos, bet ir šalia esančių specialistų (taip pat turinčių savąjį „x“ elementą) dėka – kineziterapeuto, masažuotojų, salės trenerių pagalba. Kai visi dirba kaip viena komanda – įdirbis atsiperka.

2018-ieji buvo pirmieji metai, kada visiems treneriams, dirbusiems su įvairaus amžiaus rinktinėmis, buvo užmokėta.

„LTU Swimming 2018“ apdovanojimas „Metų treniruočių sistema (metodika)“ skiriamas Lietuvos plaukimo mokyklai. Šio apdovanojimo nusipelnė visi Lietuvos treneriai, turintys „x“ dedamąją. Skiriame jį visiems, pasiekusiems įspūdingų ir mažiau skambių rezultatų. Visus šiuos trenerius reikia ne tik apdovanoti, bet ir įtraukti į Lietuvos raudonąją knygą.

Taip pat skaitykite

Rėmėjai ir partneriai