Kita

Metų akcentai 2019: pirmi kartai

akcentai1
Turbūt ne kartą yra tekę išgirsti frazę: „Gyvenimas įdomus tol, kol dar yra pirmų kartų“. 2019-iais plaukime jų tikrai netrūko – turėjome unikalią progą stebėti net du skirtingus, bet įtraukiančius naujo formato varžybų sezonus, kuriuose savo indėlį paliko ir lietuviai; kartu sirgome už mūsų debiutantus ir linkėjome jiems sėkmės svarbiausiuose metų startuose. Įžengę į 2020-uosius prisiminkime tuos, kam praėjusieji metai padovanojo pirmų kartų.
 
FINA Čempionų lygos startas

Balandžio 27 dieną Guangdžou (Kinija) prasidėjo pirmą kartą Tarptautinės vandens sportų šakų federacijos (FINA) organizuojama plaukimo Čempionų lyga. Iš lietuvių vardinio kvietimo į šias naujas varžybas sulaukė vienintelis sportininkas – pasaulio ir Europos čempionas trumpame (25 m) baseine Danas Rapšys (tren. I.Paipelienė). Čia jis pasitikrino jėgas kartu su pastarųjų metų olimpinių žaidynių ir pasaulio čempionatų prizininkais bei greičiausius laikus planetoje demonstruojančiais plaukikais. Naujas varžybų formatas išsiskyrė ne tik tituluotų sportininkų gausa ir beveik 2,7 mln. eurų priziniu fondu, bet ir tuo, kad kiekvienoje rungtyje startuodavo tik po 4 plaukikus. Lietuvis per visus tris varžybų etapus pelnė 3 aukso ir 2 sidabro medalius.

akcentai1
 
Debiutas pasaulio čempionate

Liepos 12 dieną Pietų Korėjos mieste Kvandžu startavo pasaulio vandens sporto šakų čempionatas, į kurį Lietuva atsiuntė 10 sportininkų – 8 plaukikus, šuolininkę į vandenį ir pirmą kartą istorijoje – dailiojo plaukimo atstovę. Tai buvo 18-metės šiaulietės Natalijos Ambrazaitės (tren. K.Zajauskienė) debiutas tokio rango varžybose. Nors mūsiškei ir nepavyko patekti į stipriausiųjų 12-ukus, abu jos pasirodymai šiame čempionate tapo gera ir svarbia patirtimi tolesniam tobulėjimui ateityje. Šiaulių plaukimo centre „Delfinas“ besitreniruojanti N.Ambrazaitė techninėje solo programoje surinko 69.8135 balo ir liko 24-a. Už lietuvės atliktą laisvąją programą teisėjai skyrė 73.8000 balo – to užteko atrankoje pranokti 5 sportininkes ir bendroje įskaitoje užimti 27-ą vietą.

akcentai2
 
Pasaulinė FINA Aquatics diena

Liepos 23 dieną Lietuvos pajūryje pirmąkart šalyje buvo paminėta Pasaulinė FINA Aquatics diena. Palangiškiai ir kurorto svečiai turėjo unikalią galimybę iš arčiau susipažinti su vandens sporto šakomis ir tingų poilsį iškeisti į nemokamas aktyvias pramogas visai šeimai – sudalyvauti masinėje Aqua treniruotėje, stebėti gelbėtojų mokomąsias parodomąsias pratybas paplūdimyje, kartu su visais sekti Dano Rapšio pasirodymą pasaulio čempionato finale bei priimti plaukimo iššūkį Palangos baseine. Pasaulinė Aquatics diena – FINA iniciatyva, skirta padrąsinti ir paskatinti žmones iš viso pasaulio kuo daugiau judėti vandenyje – baseinuose, upėse, ežeruose ar jūrose ir didinti sąmoningumą apie mokėjimo plaukti būtinybę. Iš viso pernai prie šios gražios akcijos prisijungė 52 pasaulio šalių vandens sporto asociacijos.

akcentai3
 
Septyni FINA pasaulio plaukimo taurės etapai

Pernai pirmą kartą Lietuvos plaukikai nepraleido nė vieno FINA pasaulio plaukimo taurės etapo. Panevėžiečiai Danas Rapšys ir Andrius Šidlauskas ne tik sudalyvavo visuose 7-iuose varžybų etapuose, vykusiuose Azijoje, Europoje ir Viduriniuose Rytuose, bet ir džiugino tautiečius savo pasirodymais. A.Šidlauskas iškovojo vieną sidabro ir tris bronzos medalius ir bendroje vyrų įskaitoje užėmė 29-ą vietą tarp 117 klasifikuotų plaukikų. D.Rapšys, taip ir nenugalėtas 200 m ir 400 m plaukimo l. stiliumi distancijose, pelnė net 14 aukso ir 4 sidabro apdovanojimus bei 5 kartus gerino varžybų rekordus. Toks pasirodymas lietuviui leido pelnyti 234 taškus ir džiaugtis 100 tūkst. JAV dolerių atnešusia 2-a vieta galutinėje vyrų įskaitoje. Pasaulio taurė atiteko rusui Vladimirui Morozovui (333 tšk.). Moterų įskaitoje nugalėjo australė Cate Campbell (357 tšk.). Pasaulio taurėje 2019-iais taip pat plaukė Deividas Margevičius, Giedrius Titenis, Agnė Šeleikaitė ir Tadas Duškinas.

akcentai4
 
Debiutinis ISL sezonas

Gruodžio 20–21 dienomis Las Vegase (JAV) finišavo pirmasis Tarptautinės plaukimo lygos (ISL) sezonas. Finale dėl stipriausios plaukikų komandos vardo kovojo 4 geriausios debiutinio lygos sezono komandos – „LA Current“, „Cali Condors“, „London Roar“ ir „Energy Standard“. Istorinę pergalę išplėšė „Energy Standard“ plaukikai, treniruojami vyriausiojo stratego James Gibson. Šios ekipos sudėtyje buvo ir vienintelis lygoje dalyvavęs lietuvis Simonas Bilis, nors kvietimo prisijungti buvo sulaukęs ir D.Rapšys, vėliau nutaręs koncentruotis į FINA Pasaulio taurės varžybas. S.Bilis šiame sezone savo komandai padėjo sėkmingai plaukdamas estafetėse, o individualų startą (100 m l. stiliumi rungtyje) viename iš lygos etapų Indianapolyje lietuvis taip pat išnaudojo puikiai, tąkart nusileidęs tik komandos kapitonui iš Pietų Afrikos Respublikos – Chad le Clos.

akcentai5

Taip pat skaitykite

Rėmėjai ir partneriai