Tautvydo Juknevičiaus nuotr.
Nors pasaulinė koronaviruso pandemija pristabdė visuomeninį gyvenimą, žmonių noras mokytis ir tobulėti išlieka stiprus. Ryškus to pavyzdys – praėjusių metų rudenį prasidėjęs Lietuvos plaukimo federacijos (LPF) vykdomas plaukimo trenerių kvalifikacijos tobulinimo seminarų ciklas, atlaikęs karantino iššūkius.
Ištuštėję sporto varžybų kalendoriai tiek sportininkus, tiek ir jų trenerius privertė ne tik peržiūrėti asmeninius tikslus, bet ir neprarasti vidinės motyvacijos šiuo sunkiu didelio neapibrėžtumo metu.
Nors dėl puikių plaukikų pasiekimų LPF šiemet gavo didžiausią valstybės finansavimą aukšto meistriškumo sporto programai įgyvendinti, bet koks sportinių rezultatų augimas neatsiejamas nuo nuolatinio tobulėjimo ir įgūdžių stiprinimo.
Gilinimasis į naujausius mokslinius tyrimus, tendencijas, dalijimasis gerąja praktika ir patirtimi – būtina sąlyga pasiekti tiek asmeninių, tiek visą šalį džiuginančių pergalių. Tuo tvirtai tiki ir per šimtą Lietuvos plaukimo trenerių ir jais norinčių tapti elito grupės sportininkų, jau sudalyvavusių LPF vykdomame projekte-paskaitų cikle ,,Plaukimo trenerių kvalifikacijos tobulinimas“.
Šio projekto koordinatorė, Lietuvos sporto universiteto (LSU) docentė dr. Ilona Judita Zuozienė pastebi, kad sportas – sparčiai augantis ekonomikos sektorius, o visoje Europos Sąjungoje net 3,5 proc. darbo rinkos sudaro asmenys, dirbantys sporto srityje.
„Sparčiai vystantis sporto mokslui, kintant treniravimo technologijoms, keliami nauji iššūkiai treneriams. Trenerių vaidmuo šiuolaikinėje visuomenėje daugialypis – įtraukdami įvairių socialinių bei amžiaus grupių žmones į sporto veiklas, treneriai kartu padeda spręsti ir svarbius gyventojų sveikatos ir sveikos gyvensenos, visuomenės stiprinimo, laisvalaikio, užimtumo uždavinius. Taip kuriamas socialinis pagrindas ir aukšto meistriškumo sportininkų rengimo sistemai“, – sako ji.
Tautvydo Juknevičiaus nuotr.
LSU docentė pabrėžia, kad trenerio profesija reikalauja fundamentaliųjų ir tarpdisciplininių mokslų žinių bei nuolatinio profesinio tobulėjimo. Todėl Sporto rėmimo fondo, kurį administruoja Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, ir LPF lėšomis įgyvendinamas projektas ,,Plaukimo trenerių kvalifikacijos tobulinimas“ yra ypač svarbus trenerių darbo efektyvumui didinti.
„Šių seminarų ciklas buvo konstruojamas taip, kad apimtų įvairias trenerio darbe aktualias temas – sportininkų fiziologiją ir psichologiją, sporto vadybą ir lyderystę, plaukikų treniravimą. Tai, kad vykdomi seminarai sulaukia gausaus plaukimo trenerių dalyvavimo, rodo jų alkį žinioms ir begalinį norą tobulėti“, – pastebi doc. dr. I. J. Zuozienė.
Projektas vyksta remiantis M.A.S.T.E.R. temų rinkiniu kiekviena iš šių raidžių yra skirta atskirai temai: Psichologiniai įgūdžiai – (M)ental skills, Požiūris – (A)ttitude, Savikontrolės įgūdžiai – (S)elf-management skills, Technika – (T)echnique, Aplinka – (E)nvironment, Gebėjimas varžytis – (R)acing ability.
Plaukimo treneriams seminarus veda patyrę savo sričių ekspertai – profesoriai, psichologai, gydytojai, mitybos ir sveikos gyvensenos specialistai, mokslininkai. Kai kurie iš jų – patys buvę plaukikai arba ilgus metus su sportininkais dirbę specialistai.
Trys iš keturių šiemet jau įvykusių M.A.S.T.E.R. seminarų dėl pavasarį šalyje paskelbto karantino, o vėliau – valstybės lygio ekstremaliosios situacijos režimo, vyko ir nuotoliniu būdu, tačiau tai neatbaidė trenerių siekti žinių, kurias vėliau galėtų pritaikyti ir savo darbo praktikoje.
Kaišiadorių „Ilgaplaukių“ klubo vadovas Vaidotas Gumbis LPF rengiamų seminarų metu džiaugiasi galimybe pabendrauti su treneriais iš visos Lietuvos ir išgirsti jų patirtį.
„Tokie seminarai mums labai naudingi. Jie turi ir toliau būti. Tikimės, kad kitais metais taip pat turėsime galimybę sudalyvauti“, – sako jis.
Lapkričio 18-ą dieną numatytas šeštasis seminaras dėl sudėtingos epidemiologinės situacijos šalyje ir paskelbto karantino taip pat bus surengtas nuotoliniu būdu. Jame lektoriai turėtų aptarti plaukimo sporto šakos strategijas, taktiką, jėgų išdėstymą ir paskirstymą sporto varžybų atrankose, pusfinaliuose ir finaluose.
Su artimiausio seminaro programa detaliau galite susipažinti čia.
Būtina išankstinė registracija! Registracijos anketą pildykite ČIA.
Daugiau informacijos apie projektą, seminarų medžiagą, tvarkaraštį, naudingus ekspertų patarimus galite rasti specialiame mūsų puslapyje.
LPF vykdomas projektas „Plaukimo trenerių kvalifikacijos tobulinimas“ yra iš dalies finansuojamas valstybės Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.