M. A. S. T. E. R.

Plaukimo treneriai gilino žinias penktajame M.A.S.T.E.R. paskaitų ciklo seminare

ŠMSM logotipas spalvotas LT

Prof. dr. Vilija Bitė Fominienė

Praėjusią savaitę plaukimo treneriai iš visos Lietuvos rinkosi į jau priešpaskutinį Lietuvos plaukimo federacijos (LPF) vykdomo projekto „Plaukimo trenerių kvalifikacijos tobulinimas“ seminarą.

Paskaitų ciklas vyksta remiantis M.A.S.T.E.R. temų rinkiniu – kiekvienai raidei yra skirta atskira tema (Mental skills, Attitude, Self-management skills, Technique, Environment, Racing ability). Penktasis seminaras buvo apie plaukikus supančią aplinką – komandinę kultūrą, trenerio-atleto santykius, komandos dinamiką ir draugystes komandos viduje, tėvų paramos ir palaikymo svarbą.

Šešias valandas trukusius mokymus vedė patyrusios lektorės iš vienintelio mūsų šalyje plaukimo trenerius ruošiančio Lietuvos sporto universiteto (LSU).

Seminarą pradėjo socialinių mokslų srities, edukologijos mokslų krypties (fizinis lavinimas, judesių mokymas, sportas) daktarė, LSU profesorė Vilija Bitė Fominienė, kuri treneriams perskaitė pranešimą „Žmogiškieji santykiai ir jų svarba kuriant pozityvią aplinką“.

Pasak jos, pozityvių santykių ir aplinkos tarp trenerio ir sportininko kūrimui būtina palaikyti ryšį su savo auklėtiniu, mokėti jį išklausyti, įsijausti į jo padėtį, geranoriškai priimti kritiką, reaguoti į nusiskundimus ir problemas, žinoti ne tik sportininko pomėgius, bet ir tai, kas vyksta jo aplinkoje.

„Prisiminkite ­– santykiai arba mokėjimas bendrauti su kitais žmonėmis, demonstruojant taktą, kantrumą, atvirumą, nuoširdumą ir pasitikėjimą, yra labai svarbi savybė“, ­– seminaro metu pabrėžė lektorė.

Mokymus tęsė organizacijų valdymo ir antreprenerystės specialistė, socialinių mokslų daktarė, LSU docentė Inga Staškevičiūtė-Butienė, susirinkusiems pristačiusi temą „Mes vs Aš: komandinio darbo sėkmės formulė“.

„Komandos formavimas yra laikui imlus dalykas. Tai užtrunka.“, – tikino ji. Lektorė užsiėmimų metu išskyrė komandinio ir individualaus darbo skirtumus ir privalumus, pateikė praktinių pavyzdžių, o taip pat pasidalijo ir asmenine patirtimi.

Antroje seminaro dalyje trenerių laukė socialinių mokslų daktarės, LSU profesorės, Europos sporto vadybos asociacijos valdybos narės Irenos Valantinės pranešimas „Lyderis organizacijoje: padeda ar kenkia?“.

„Vadovas – nebūtinai lyderis. Tai žmogus komandoje, kuris sutelkia kolektyvą bendro tikslo siekimui“, – kalbėjo lektorė.

Profesorė susirinkusiems nupasakojo lyderio portretą, išskyrė principus, savybes, kuriomis turi pasižymėti geras lyderis, ir kaip nuo jo priklauso organizacijos sėkmė.

Seminarą užbaigė edukologijos mokslų daktarė, LSU docentė, bendrosios bei sporto pedagogikos ir psichologijos dalykų dėstytoja Ilona Tilindienė. Jos pristatyta tema – „Agresijos, patyčių raiška sportinėje veikloje ir prevencijos galimybės“.

Lektorė atkreipė dėmesį, kad nereikia bijoti, jeigu sportininkai varžybų metu kartais agresyviai pasisako ar pasielgia, jeigu tokiu būdu nieko neįskaudina. Jos teigimu, vadinamoji instrumentinė agresija neretai sporte padeda pasiekti tikslų. Kitose situacijose ­– būtina ieškoti agresijos pasireiškimo priežasčių.

O patyčioms visuomet reikia stengtis užkirsti kelią „Patyčios visada vyksta tyčia. Pirma, tyčiotojas turi tikslą įskaudinti. Antra, tam, iš kurio tyčiojamasi, nėra linksma. Trečia, pasikartojantys veiksmai“, – kaip atpažinti patyčias aiškino lektorė.

Mokymų pabaigoje I. Tilindienė pateikė konkrečių pavyzdžių, sakinių formuluočių, kaip pradėti ir palaikyti pokalbį tiek su patyčių auka, tiek su tyčiotoju.

M.A.S.T.E.R. paskaitų ciklas priartėjo prie pabaigos. Artimiausias seminaras numatytas lapkričio 18 d. Jame bus aptariamos plaukimo sporto šakos strategijos, taktika, tempas, jėgų išdėstymas ir paskirstymas, plaukimas atrankose, pusfinaliuose ir finaluose.

Daugiau informacijos apie projektą, šio ir būsimų seminarų medžiagą, tvarkaraštį, naudingus ekspertų patarimus galite rasti specialiame mūsų puslapyje.

ŠMSM logotipas spalvotas LTLPF vykdomas projektas „Plaukimo trenerių kvalifikacijos tobulinimas“ yra iš dalies finansuojamas valstybės Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.

Taip pat skaitykite

Rėmėjai ir partneriai