Lietuvos plaukimo baseinuose startavo jau dvyliktus metus skaičiuojantis projektas „Mokausi plaukti ir saugiai elgtis vandenyje“. Mokymosi plaukti ir saugaus elgesio vandenyje pamokas šiais mokslo metais pradėjo 8 tūkst. pradinių klasių mokinių.
Rugsėjo mėnesį vaikai plaukimo pamokose susipažino su saugaus elgesio taisyklėmis baseine ir vandenyje, vandens fizinėmis savybėmis, mokėsi kvėpavimo, plūdumo, pasinėrimo į vandenį pratimų, išmoko gulėti ant pilvo ir nugaros, atlikti rankų ir kojų judesius prie baseino sienelės, judėti su plaukimo lentele, mokantis plaukimo būdų technikos.
Reportažas iš Šiaulių
Pasak Šiaulių plaukimo centro „Delfinas“ trenerio Andriaus Bičkaus, sudėtingiausia mokyti plaukti tuos vaikus, kurie bijo vandens ar yra anksčiau skendę.
„Tokie vaikai įgauna labai didelę baimę vandeniui, todėl būna labai sunku įgauti jų pasitikėjimą, kad jie leistųsi mokomi ir atliktų mūsų užduotis, kurias mes skiriame vandenyje. Tai sunkiausias dalykas.
Lengviausiai dirbti su tais vaikais, kurie jau yra bandę plaukti, kurie jau anksčiau lankė plaukimo pamokas, nebijo vandens, drąsiai moka panerti po vandeniu. Galbūt ir tėvai ar seneliai juos jau to mokė“, – pastebi treneris.
Šiaulių plaukimo centro „Delfinas“ treneris Andrius Bičkus
Projektas „Mokausi plaukti ir saugiai elgtis vandenyje“ prisideda prie skendimų prevencijos, moko vaikus būti fiziškai aktyviais visą gyvenimą, lavina ne tik jų fizines galias, bet ir ugdo charakterio savybes: skatina nugalėti sunkumus ir baimes, ragina siekti tikslų, o kartu padeda treneriams pastebėti talentingus, gerus duomenis plaukimo sportui turinčius vaikus, kurie ateityje galėtų tapti sportininkais.
„Tikrai būna, kad į mokymosi plaukti treniruotes atvyksta gabių vaikų. Tuos talentus stengiamės pastebėti. Atsižvelgiame ir į kūno sudėjimą, antropometrinius duomenis. Stengiamės jų nepamiršti. Pasižiūrime, jeigu yra gabesni, juos atsirenkame į sportines grupes, bandome juos integruoti į esamas aukštesnio meistriškumo grupes ir padėti jiems tapti stipresniais sportininkais plaukime“, – sako A. Bičkus.
Plaukimo treneris neabejoja projekto nauda ir norėtų, kad į plaukimo pamokas taip pat būtų įtraukiami ir trečių klasių mokiniai, kurie galėtų patobulinti jau įgytus plaukimo pradmenis.
„Kartais tiesiog neužtenka laiko. Kaip ir minėjau, tie antrokai, kurie buvo skendę ir bijo vandens, praėję visą mūsų programą dar būna kartais užsiblokavę. Todėl trečioje klasėje vertėtų patobulinti jų plaukimo įgūdžius, juk skęstančių yra labai daug“, – pabrėžia jis.
Į plaukimo baseiną jau antrąją savo auklėtinių laidą atvedanti Šiaulių Centro pradinės mokyklos mokytoja Lilija Norutienė džiaugiasi, kad vaikų fizinis aktyvumas skatinamas ne tik kūno kultūros pamokose, bet ir tokiomis išvykomis į plaukimo baseiną.
Šiaulių Centro pradinės mokyklos mokytoja Lilija Norutienė
„Dalyvauti šiame projekte pradėjome prieš aštuonerius metus. Tai buvo labai sėkminga patirtis. Didžioji dalis vaikų, kurie lankė šias pamokas, išmoko plaukti, visi prarado vandens baimę.
Iš tiesų labai džiaugiamės, kad esame pakviesti dalyvauti antrą kartą. Ir tėveliai labai džiaugiasi šiuo projektu, kad vaikai turi galimybę pakeisti aplinką ir dalyvauti ne tik mokykloje vykstančiose kūno kultūros pamokose sporto salėje, bet ir mokytis plaukti baseine.
Kai mes ruošiamės eiti į baseiną, vaikų akyse matau džiaugsmą, nes jiems tai ne tik plaukimo pamokos, bet ir savotiška pramoga. Manau, kad šis projektas yra pasiteisinęs, labai sėkmingas ir tikiuosi, kad po ketverių metų galėsiu ateiti ir su trečiąja savo laida“, – įspūdžiais dalijasi mokytoja.
VšĮ Lietuvos plaukimo federacijos informacijos ir paslaugų biuro vykdomą projektą „Mokausi plaukti ir saugiai elgtis vandenyje“ finansuoja Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.
Daugiau apie projektą: mokausiplaukti.lt