Plaukimas

Erikas Kapočius žino: greitai plaukdamas toliau nuplauksi

erikas kapocius 2

Ignalinos pramogų ir sporto centro baseinas tebūtų vieta smagiai praleisti laiką, jei čia nedirbtų treneriai, pasirengę plaukimo takeliuose pamatyti ne šiaip linksmai besitaškančius, bet plaukiančius link nugalėtojų pakylos. Eugenijus Rakitinas yra tas, kuris Ignalinoje augina jaunimą, mokydamas juos plaukti ir baseine, ir gyvenime. Ir kai kurie jo auklėtiniai jau nuplaukė gana toli.

Štai jau porą metų tolimoje Amerikoje gyvena, mokosi ir, kas be ko, link savo naujų rekordų plaukia vienas iš Eugenijaus Rakitino auklėtinių – Erikas Kapočius. Iš ignaliniečių atminties, greičiausiai, dar neišsitrynė informacija apie pergalingus šio vaikino pasirodymus įvairiausiose plaukimo varžybose. Kaip dabar prisimena Eugenijus Rakitinas, Erikas nebuvo tas vaikas, kurį plaukiantį pamatęs treneris bestu pirštu, sakydamas: „Va, šitas toli plauks“. Toks Eugenijaus atminty yra dabar medalius varžybose susirenkantis Matas Šurna. O Erikas link savo pergalių ėjo, trenerio padrąsinamas ir atkakliai dirbdamas.

Apskritai, plaukti Erikas išmoko jau į septintuosius įžengęs, kai su tėvais Dalia ir Gintaru Kapočiais atostogavo Egipte. Kai tėvas pamatė, kad sūnus jūros neišsigando, grįžęs į Ignaliną, atvedė sūnų į baseiną. Maždaug tuo metu čia pradėjo darbą ir iš Šiaulių kilęs, mokslus Vilniuje baigęs Eugenijus Rakitinas, pamatęs prasmę iškeisti didmiesčio šurmulį į ramų gamtos prieglobstį ir treniruoti vaikus Ignalinoje. Ir viskas susidėliojo kaip niekad palankiai: puikios sąlygos treniruotis, talentingas treneris, rezultato atkakliai siekiantis auklėtinis ir jo tėvų palaikymas.

Todėl, būdamas vienuolikos-dvylikos metų. Erikas jau buvo žinomas sportininkų bendruomenėje, Lietuvos vaikų čempionatuose jis greitai tapo lyderiu. Tuo metu vaiką ištiko ir „augimo krizė“; kiek sustreikavo širdutė, gydytojai rekomendavo apriboti treniruotes. Bet net su minimaliu treniruočių skaičiumi Erikas kildavo ant nugalėtojų pakylos, tuo stebindamas ir džiugindamas trenerį. Būtent tuo metu Poznanėje (Lenkija) vykusiose „ISMM Sheraton Poznan Cup“ varžybose Ignalinos plaukimo klubo narys Erikas Kapočius ne tik puikiai pasirodė (iškovojo 6 aukso ir 1 bronzos medalius), bet ir pagerino net tris Lietuvos 15-mečių berniukų rekordus: 400 m distanciją kompleksiniu būdu įveikė per 4 minutes 42,64 sekundės, 100 m nuotolyje kompleksiniu būdu sugaišo 59,71 sekundės, o 200 m krūtine nuplaukė per 2 minutes 22,07 sekundės.

Įsimintinas Eriko sportinėje karjeroje buvo ir 2015-aisiais pavasarį vykęs Baltijos šalių čempionatas, kur plaukimo takeliuose savo jėgas išbandė stipriausi Lietuvos, Latvijos ir Estijos plaukikai. Lietuvos plaukikai ten buvo nenugalimi. Prie Lietuvos jaunių rinktinės pergalės Baltijos šalių čempionate labai prisidėjo i Erikas Kapočius, laimėjęs tris aukso, vieną sidabro ir vieną bronzos medalį bei pagerinęs tris Lietuvos iki 15 metų vaikinų rekordus.

Šie rezultatai lėmė Erikui galimybę dalyvauti 2015 m. Europos jaunimo olimpiniame festivalyje Tbilisyje (Gruzija), kur jis garbingai atstovavo Lietuvos rinktinei.

Tais pačiais metais (dar prieš olimpinį festivalį) Erikas pasinaudojo paskutine galimybe pagerinti Lietuvos vaikinų iki 15 metų rekordus. Balandžio mėnesį Liepojoje vykusiame atvirajame šio miesto čempionate (25 m baseine) jis pagerino tris rekordus ir tarp suaugusiųjų iškovojo vieną aukso ir du bronzos medalius. 200 m kompleksiniu plaukimu Ignalinos kultūros ir sporto centro plaukikas įveikė per 2 min. 07,25 sek. ir pagerino Vilniaus plaukiko Povilo Strazdo rekordą, kuris rekordų lentelėje buvo įrašytas nuo 2011 metų (jis lygus 2 min. 11,84 sek.).

Dar vienas rekordas buvo pagerintas 100 m plaukimo krūtine distancijoje (rezultatas 1 min. 4,55 sek.). Ankstesnis rekordas priklausė taip pat vilniečiui Pauliui Grigaliūnui ir buvo pasiektas taip pat 2011 metais (1 min. 6,08 sek.). Trečias rekordas pasiektas 100 m kompleksinio plaukimo distancijoje (59,62 sek.).

Penkioliktąjį gimtadienį Erikas pasitiko svariais rezultatais: į Lietuvos rekordų lenteles buvo įrašytas net 8 kartus, jam tuo metu priklauso penki Lietuvos iki 15 metų vaikinų rekordai 25 m baseine ir trys 50 m baseine.

2015 metų gruodį Anykščiuose vykusiame Lietuvos plaukimo čempionate 25 m baseine tuomet jau Ignalinos gimnazijos pirmokas Erikas Kapočius, plaukdamas 400 m kompleksu neturėjo sau lygių ir tapo Lietuvos čempionu. Jis buvo antras ignalinietis, užlipęs ant aukščiausios pakylos Lietuvos plaukimo čempionate (Lietuvos čempione 2012 ir 2013 m. 50 m krūtine rungtyje yra tapusi Dovilė Mikoliūnaitė).

Sportinis azartas, suvienijęs trenerį ir auklėtinį, vedė pirmyn. 2016 metų balandį kartu su kitais Ignalinos plaukikais dalyvavo tarptautinėse plaukimo varžybose Estijoje, Tartu mieste. Čia varžėsi per 300 plaukikų iš 5 šalių: Estijos, Latvijos, Rusijos, Lenkijos ir Lietuvos. Pagal varžybų nuostatus, plaukiant 200 m kompleksiniu plaukimu ir 200 m krūtine rungtis, Erikui teko kovoti su daug vyresniais ir labiau patyrusiais plaukikais, t. y. suaugusiųjų amžiaus grupėje. Tačiau mūsų jaunajam sportininkui tai nesudarė didelių kliūčių pasiekti aukštus rezultatus. 200 m kompleksiniu plaukimu Erikas nuplaukė per 2 min. 09,27 sek., pagerino savo asmeninį rekordą 2 sek. ir iškovojo aukso medalį. Nedaug iki bronzos medalio IKSC auklėtiniui trūko plaukiant 200 m krūtine, tačiau rezultatas tikrai labai aukšto lygio (2 min. 22,97 sek.) – įvykdytas Lietuvos plaukimo sporto meistro normatyvas. Tai patvirtinantis pažymėjimas Erikui Kapočiui buvo įteiktas 2016-aisiasKauno „Girstučio“ baseine vykusio Atviro Lietuvos plaukimo čempionato metu, kur jis laimėjo auksą, plaukdamas 400 m kompleksiniu plaukimu ir sidabrą perpus trumpesnėje distancijoje.

Sėkmės lydimą plaukiką netruko pastebėti sporto agentai. Latvijoje dirbantis agentas Armands pasėjo vaikino galvoje mintis apie sportinės karjeros siekimą JAV. Pradžioje tuo netikėjo, apniko ir abejonės, bet pasiūlymas vis pasikartodavo, tad besimokydamas ketvirtoje gimnazijos klasėje vaikinas jau turėjo kryptį. Tėvai, tiesa, šią žinią sutiko su baiminga nuostaba, o štai treneris visokeriopai palaikė ir skatino pasinaudoti galimybe.

Bet dar iki Amerikos, 2017–aisiais, po Alytuje pasibaigusio šalies jaunimo-jaunių čempionato Lietuvos plaukimo federacija patvirtino galutinę jaunimo rinktinės, dalyvausiančios Europos jaunimo plaukimo čempionate Netanijoje (Izraelis), sudėtį. Erikas Kapočius buvo vienas iš aštuonių ten deleguotų Lietuvos plaukikų. Su Lietuvos rinktine Erikas Kapočius gynė Lietuvos garbę ir Nordic čempionate Reikjavike (Islandija), o Poznanėje (Lenkija) vykusiose tarptautinėse plaukimo varžybose pasiekė vieną geriausių rezultatų per visą Lietuvos plaukimo sporto istoriją 400 m kompleksiniame plaukime. Geriau už jį yra plaukę tik olimpietis Vytautas Janušaitis (2009 metais) ir Giedriaus Titenio treneris Paulius Andrijauskas.

2018-aisiais Alytaus baseine vykusiose Lietuvos jaunių-jaunimo pirmenybėse ir Lietuvos suaugusiųjų čempionate geriausias Ignalinos plaukikas Erikas Kapočius tris kartus lipo ant nugalėtojo pakylos ir vieną kartą liko trečias. Aukso medalius tarp jaunimo Erikas iškovojo plaukdamas 200 m ir 400 m kompleksiniu plaukimu. Tokiose pat distancijose medalius ignalinietis iškovojo ir tarp suaugusiųjų: 400 m kompleksiniame plaukime jis tapo Lietuvos čempionu.

Paskui buvo 2019-ieji. Erikas tiesiog pajuto, kad jam reikia augti kartu su komanda, turėti į ką lygiuotis, su kuo rungtyniauti. Atkaklusis sporto agentas savo darbą atliko: Erikas išlaikė (iš ketvirto karto!) būtinuosius anglų kalbos egzaminus, mat vien raumenų Amerikai nepakanka (sportinius balus sumuoja su egzaminų rezultatais), atliko kitus „namų darbus“ ir rugpjūčio mėnesį jau buvo Amerikoje. Atsidūrė netoli Mičigano esančiame mieste Maskete, pradėjo studijuoti Šiaurės Mičigano universitete (Notrhern Michigan university). Dvejus metus studijavo bendruosius mokslus, o šiemet pasiryžęs studijoms rinktis marketingą.

erikas kapocius 2

Žinoma, Erikas Amerikoje irgi plaukia ir yra vienas iš geriausių ir universaliausių (plaukia nugara, krauliu, brasu, kompleksiniu plaukimu) komandoje. Jis žino, jog yra lyderis, jaučiasi reikalingas, yra vertinamas. Šių metų vasarį Erikas Kapočius tapo Amerikos plaukikų antrojo diviziono finalininku.

Erikas pripažįsta, kad Amerikoje yra stipri sportinė bazė, ten sportininkams yra sudarytos idealios sąlygos treniruotėms ir varžyboms. Mokslai studentams prasideda rugpjūčio pabaigoje. Kartu ir treniruotės. Tad jau rugsėjį sportininkų savaitgaliai būna paskirti varžyboms, taigi ir sportiniam augimui. Ir dėl to Erikas sako, kad dveji metai Amerikoje išsklaidė buvusias jo abejones dėl pasirinkimo.

Šiuo metu Erikas atostogauja Ignalinoje, padeda tėvams Daliai ir Gintarui darbuose sodyboje, džiaugiasi jaunesniojo brolio Roko draugija, susitinka su draugais. Kas bene labiausiai džiugina – dvejus metus Amerikoje praleidusio vaikino kalboje nėra nei įprasto aaa, nei taip pamėgto vau, kuriuo smaginasi mėnesį braškes Anglijoje skynę tautiečiai. Tai gal ir neblogai anglų kalbos egzaminą išlaikyti iš ketvirto karto?

Žinoma, talentingas ir net Amerikai reikalingas plaukikas randa laiko ir savo treneriui. Ir šis su auklėtiniu ryšio nepametė. Eugenijaus Rakitino iniciatyva Ignalinos baseine birželio pabaigoje buvo surengtos plaukimo varžybos Eriko Kapočiaus taurei laimėti. Į varžybas buvo pakviesti jaunieji pradedantys plaukikai iš Rokiškio, Anykščių, Kaišiadorių. Treneris gyvu Eriko Kapočiaus pavyzdžiu parodė, kad ir mažame miestelyje gali užaugti talentingi sportininkai, kad baseino takelis gali nuvesti į prestižines varžybas, parodyti platų pasaulį, padėti įgyvendinti gyvenimo svajones. Neabejotinai, iš Eriko Kapočiaus rankų gautas apdovanojimas jauniesiems plaukikams turėjo ypatingą vertę.

Norinčių plaukti (siekiant rezultato) Ignalinoje šiandien jau netrūksta. Anksčiau ugdę žiemos sporto (slidinėjimo, biatlono) žvaigždes, dabar vis labiau esame matomi kaip gerai plaukiančių kraštas. Jau darosi maža vien išmokti plaukti. Vis daugiau plaukiančių svajoja apie garbės pakylą. Jei svajotojai atkakliai ir daug dirba, rezultato ilgai laukti netenka. Eugenijus Rakitinas prisimena, kad, tik jam pradėjus dirbti, jau po 2-3 metų jo pirmoji Lietuvos plaukimo sporto meistrė Dovilė Mikoliūnaitė laimėjo Lietuvos čempionatą. Per penkiolika metų Eugenijus Rakitinas išugdė ne vieną solidžiais laimėjimais galintį pasigirti jaunąjį plaukiką, jo auklėtiniai – rimti varžovai ne tik Lietuvos, bet ir užsienio plaukikams. Plačiai ir nuoširdžiai besišypsančio Eriko Kapočiaus įkvepiantis pavyzdys rodo, kad geriausiųjų ignaliniečių vardus mokosi tarti ir Amerika.

Vida Gasparavičienė | Ignalinos rajono savivaldybės informacija

Taip pat skaitykite

Rėmėjai ir partneriai