Plaukimas

Lietuvos čempionate pagerintas 12 metų išsilaikęs moterų estafetės rekordas

Čempionato akimirka | Viktorijos Makovskajos nuotr.

Lietuvos plaukimo čempionatas įpusėjo. Trečiąją varžybų dieną plaukikai varžosi 400 m l. stiliumi, 100 m l. stiliumi, 200 m nugara, 200 m peteliške, 200 m krūtine, 400 m komb. b., 50 m l. stiliumi, 100 m nugara ir 200 m komb. b. plaukimo rungtyse.

Mūsų šalies sportininkams Klaipėdos baseine konkurenciją palaiko plaukikai iš kaimyninės Latvijos, Izraelio ir Ukrainos.

100 m plaukimo nugara rungtyje rytinėse varžybose pagerintas Lietuvos rekordas iki 15 metų. Jo autoriumi tapo klaipėdietis Mantas Kaušpėdas, distanciją įveikęs per 58,80 sek. ir atrankoje užėmęs devintą vietą. Ankstesnis bendraamžių geriausias pasiekimas priklausė Erikui Grigaičiui (59.38). Pastarais šįryt kvalifikacijoje buvo antras (56.43) ir nusileido tik asmeninį rezultatą pasigerinusiam Edvinui Česnakui (56.26) iš Klaipėdos.

Ketvirtadienio varžybose startavo ir Kauno plaukimo mokyklai atstovaujanti Rūta Meilutytė. Kaunietė moterų 50 m plaukimo laisvuoju stiliumi atrankoje užfiksavo 25,94 sek. rezultatą. Ryte tik 0,01 sek. už ją greitesnė buvo latvė Ieva Maluka, šįryt laimėjusi ir 400 m plaukimo laisvuoju stiliumi atranką (4:31.55).

R. Meilutytei priklausantis šalies moterų rekordas – 25,04 sek. – kartu yra ir normatyvas į pasaulio čempionatą.

Su geriausiais rezultatais į stipriausius vakaro finalus taip pat pateko Tomas Navikonis (100 m l. stiliumi – 50,17 sek.), Patricija Geriksonaitė (200 m nugara – 2 min. 24,91 sek.), Saverio Multin (200 m peteliške – 2 min. 6,22 sek.), Kotryna Teterevkova (200 m krūtine – 2 min. 29,37 sek.), ukrainietis Oleksandr Denysov (400 m komb. b. – 4 min. 36,84 sek.) ir jo tautietė Roksolana Suleimanova (200 m komb. b. – 2 min. 26,21 sek.).

Rytinės varžybų dalies įrašas

B/A finalų vaizdo įrašas

Moterų 400 m plaukimo laisvuoju stiliumi rungtyje atrankos lyderės statusą pateisino latvė Ieva Maluka (4:27.88). Dėl antrosios vietos iki paskutiniųjų metrų kovojo Kauno plaukimo mokyklos auklėtinė Marija Romanovskaja ir Norvegijos plaukimo klubui atstovaujanti Haide Nikelis. Finišo sienelę pirmiau palietė M. Romanovskaja (4:32.72), o po jos ir H. Nikelis (4:32.97), kuri pranoko karjeros rekordą (4:33.47).

Jaučiuosi kiek pavargusi po treniruočių stovyklos Turkijoje, bet stengiuosi iš visų jėgų ir darau viską, ką galiu. Šiandien pasirodžiau visai neblogai, plaukiau arti asmeninio rekordo, todėl esu laiminga, savo pasirodymą įvertino šalies vicečempione tapusi M. Romanovskaja. Rytoj dar laukia 100 m l. stiliumi rungtis ir komandinė estafetė. Dar vienas šansas vykdyti normatyvus. Labai tikiuosi šiame sezone gerai pasirodyti Europos jaunimo plaukimo čempionate.

Vyrų 100 m plaukimo laisvuoju stiliumi A finale dar vieną šalies čempiono titulą iškovojo panevėžietis Tomas Navikonis (49.91). 0,01 sek. asmeninį rekordą pasigerinęs plaukikas pranoko klaipėdietį Daniil Pancerevą (50.13) ir komandos draugą Deividą Kazilą (50.51). Jie abu taip pat gerinosi asmeninius pasiekimus.

Moterų 200 m plaukimo nugara finale auksą iškovojo Patricija Geriksonaitė iš Šiaulių. Šalies čempionė distanciją įveikė per 2 min. 20,78 sek. ir pagerino karjeros rekordą (2:20.91). Sidabras atiteko Paulinai Pekūnaitei (2:21.53) iš Klaipėdos, o bronzą pelnė Beata Jakštaitė (2:21.75 PB) iš Panevėžio.

Savo plaukimą vertinu tikrai neblogai, tikėjausi šiek tiek geriau, bet esu patenkinta savo rezultatu. Atidaviau tiek savo jėgų, kiek galėjau, todėl nesu nusivylusi, po apdovanojimų ceremonijos kalbėjo P. Geriksonaitė. Varžyboms ruošiausi Turkijos kalnuose, puolė visokios ligos, bet grįžusi stengiausi įsivažiuoti vėl į tą patį plaukimą.

2022 04 20 Viktorija Makovskaja 40 min

Patricija Geriksonaitė | Viktorijos Makovskajos nuotr.

Ukrainietis Nikita Ostapenko buvo greičiausias vyrų 200 m plaukimo peteliške finale. Nugalėtojas finišavo per 2 min. 4,99 sek. ir tik paskutiniuose distancijos metruose aplenkė Saverio Multin (2 min. 5,32 sek.). Šveicarijos plaukimo klubui atstovaujantis lietuvis pasigerino karjeros rekordą (2:05.81). Bronza atiteko Lukui Liutkevičiui (2:12.24) iš Kauno plaukimo mokyklos. Puikiai pasirodė ir penktą vietą užėmęs Kauno plaukimo mokyklos auklėtinis Rokas Milvydas (2:16.77), sėkmingai užfiksavęs naują šalies rekordą iki 15 metų. Ankstesnis pasiekimas taip pat priklausė R. Milvydui (2:17.22).

Moterų 200 m plaukimo krūtine finale niekas neprilygo Kotrynai Teterevkovai. Vilnietė finišavo per 2 min. 25,21 sek. ir gerokai pranoko savo varžoves. Antroji finišavo ir sidabro medaliu pasipuošė Kauno sporto mokyklos Startas auklėtinė Karilė Ališauskaitė. Jaunoji plaukikė užfiksavo 2 min. 37,52 sek. rezultatą. Bronza atiteko Kauno plaukimo mokyklos atstovei Guodai Stančikaitei (2:39.04).

Vyrų 400 m kompleksinio plaukimo finalas baigėsi ukrainiečio Oleksandr Denysov pergale. Sportininkas parodė 4 min. 35,62 sek. rezultatą ir aplenkė Kauno plaukimo mokyklos auklėtinį Nojų Skirutį (4:38.01) bei Adomą Gatulį (4:39.09) iš Panevėžio Žemynos.

Rūta Meilutytė nugalėjo moterų 50 m plaukimo laisvuoju stiliumi A finale. Kaunietė distanciją įveikė per 25,52 sek. ir aplenkė Latvijos sportininkę Ievą Maluką (25.90). Trečia atplaukė Smiltė Plytnykaitė. Sostinės sporto centro plaukikė užfiksavo 26,39 sek. rezultatą. Geriausią reakcijos laiką (+0.48) tarp visų finalisčių parodžiusi kaunietė Ūla Adomaitė užėmė aštuntą vietą (27.42).

Vyrų 100 m plaukimo nugara A finale po pusės distancijos pirmavo kaunietis Erikas Grigaitis, tačiau antroje distancijos dalyje spartesnis buvo klaipėdietis Edvinas Česnakas, tapęs šalies čempionu. Nugalėtojo laikas – 55.86 sek. – naujas karjeros rekordas. E. Grigaitis užėmė antrą vietą (55.95). Jis aplenkė bronzą iškovojusį ukrainietį Fen Herman (56.12).

Individualius ketvirtadienio plaukikų pasirodymus užbaigė moterų 200 m plaukimo kompleksiniu būdu rungtis. Čia stipriausiai pasirodė ir nugalėtoja tapo ukrainietė Roksolana Suleimanova (2:20.89). Antroji finišavo panevėžietė Vytė Gelažytė (2:24.42), o trečią vietą užėmė kaunietė Radvilė Kerševičiūtė (2:24.42). Abi sportininkės pasigerino asmeninius rekordus.

Trečios dienos varžybas su trenksmu pabaigė šalies jaunimo rinktinės narės Patricija Geriksonaitė, Patricija Kondraškaitė, Marija Romanovskaja ir Smiltė Plytnykaitė. Moterų estafetėje 4 po 100 m laisvuoju stiliumi jos ne tik tapo Lietuvos čempionėmis, bet ir pagerino nuo pat 2009 metų išsilaikiusį šalies moterų rekordą, kuris iki šio vakaro buvo 3 min. 54,97 sek. (ankstesnio rekordo autorės: Rugilė Mileišytė, Gritė Apanavičiūtė, Raminta Dvariškytė ir Aistė Dobrovolskaitė). Naujausias geriausias Lietuvos moterų pasiekimas nuo šiol yra 3 min. 52,58 sek. Tai taip pat kartu ir šalies merginų iki 17 metų rekordas.

Analogišką vyrų estafetę laimėjo Panevėžio Žemynos pirmoji komanda (Tomas Lukminas, Andrius Šidlauskas, Deividas Kazilas ir Tomas Navikonis), finišavusi per 3 min. 22,10 sek. Tvirtai pasirodė ir šalies jaunimo rinktinės nariai Daniil Pancerevas, Kiril Stepanov, Rokas Jazdauskas ir Danielis Kvederis, užfiksavę 3 min. 23,72 sek. rezultatą. Su tokiu laiku praėjusiame Europos jaunimo čempionate lietuviai būtų užėmę septintą vietą.

LIETUVOS ČEMPIONAI

2021 Rungtis 2022
Wiktoria GUSC (POL) 4:24.87 400 m l. stiliumi, mot. IEVA MALUKA (LAT) 4:27.88
Kacper MAJCHRZAK (POL) 49.20 100 m l. stiliumi, vyr. Tomas NAVIKONIS 49.91
Ugnė MAŽUTAITYTĖ 2:12.93 200 m nugara, mot. Patricija GERIKSONAITĖ 2:20.78
Michal POPRAWA (POL) 1:57.82 200 m peteliške, vyr. Nikita OSTAPENKO (UKR) 2:04.99
Kotryna TETEREVKOVA 2:28.05 200 m krūtine, mot. Kotryna TETEREVKOVA 2:25.21
Dominik BUJAK (POL) 4:24.38 400 m komb. b., vyr. Oleksandr DENYSOV (UKR) 4:35.62

POL – Lenkija, UKR – Ukraina

Lietuvos plaukimo čempionatas yra įtrauktas į oficialius Tarptautinės vandens sporto federacijos (FINA) ir Europos plaukimo lygos (LEN) varžybų kalendorius, tad visi Klaipėdoje startuojantys plaukikai gali vykdyti normatyvus į svarbiausias sezono varžybas, tarp jų ir pasaulio bei Europos plaukimo čempionatus.

Lietuvos plaukimo federacija primena, kad pasaulio čempionato „A“ normatyvus sėkmingai yra įvykdę Danas Rapšys (200 ir 400 m l. stiliumi), Andrius Šidlauskas (100 ir 200 m krūtine), Rūta Meilutytė (50 m krūtine) ir Kotryna Teterevkova (50, 100 ir 200 m krūtine). Sportininkai normatyvus FINA patvirtintose varžybose dar gali vykdyti iki gegužės 15 dienos.

Kartu su Lietuvos čempionatu užsibaigs mūsų plaukikų atrankos į LEN Europos jaunimo čempionatą, Europos jaunimo olimpinį festivalį, LEN Europos plaukimo čempionatą ir FINA pasaulio jaunimo čempionatą.

Varžybas žiūrovams galima stebėti gyvai iš organizatorių numatytų vietų Klaipėdos baseino tribūnose (laikantis saugaus atstumo; kaukių arba respiratorių dėvėjimas rekomenduojamas). Čempionatą transliuoja portalas LRT.lt, o taip pat stebėti varžybas galima Lietuvos plaukimo federacijos (LTU Swimming) Facebook ir YouTube paskyrose.

*Lietuvos plaukimo čempionato nuostatų 12.8 ir 12.9 punktus laikyti negaliojančiais