Plaukimas

Pasaulis mini skendimų prevencijos dieną

Noah Buscher / Unsplash nuotr.

Paskendimas – viena pagrindinių vaikų ir jaunuolių iki 24 metų mirties priežasčių visame pasaulyje. Skaičiuojama, kad kasmet nuskęsta apie 236 000 žmonių, nors dalis atvejų net nepatenka į oficialią statistiką.

Jungtinės Tautos liepos 25-ąją paskelbė pasauline skendimų prevencijos diena. Ja siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į šios problemos mastą ir imtis veiksmų, skirtų užkirsti kelią būsimoms tragedijoms vandenyje.

Lietuvos statistika vis dar nedžiuginanti – išankstiniais Higienos instituto duomenimis, dar neprasidėjus vasarai per pirmuosius penkis šių metų mėnesius jau nuskendo mažiausiai 36 žmonės, o kiekviena šiltesnių orų banga gelbėtojams neleidžia atsipūsti.

Higienos instituto surinkti duomenys rodo, kad praėjusiais metais šalyje paskendo 155 žmonės – 121 vyras ir 34 moterys. Tragiškai žuvo šeši vaikai. Nors per dešimtmetį skenduolių sumažėjo kone perpus, žmonės prie vandens telkinių vis dar elgiasi neatsakingai ir dažnai pervertina savo pačių jėgas – į vandenį brenda apsvaigę nuo alkoholio, plaukioja toli nuo kranto ar vieni, be gelbėtojų ar artimųjų priežiūros.

„Vanduo nesirenka aukų – ja gali tapti bet kuris iš mūsų, tačiau nei vienas neturėtų skęsti, nes tokių nelaimių galima išvengti. Daugelis į plaukimą žiūri kaip į sportą ir pamiršta, kad tik mokėdami plaukti mes galime būti saugūs vandenyje.

Nuolat kartojame apie mokėjimo plaukti būtinybę – tai gyvybiškai svarbu, deja, bet šiandien dar negalime pasiūlyti mokymo plaukti pamokų visiems šalies antrokams, todėl ši misija dažnai nukrenta ant atsakingų tėvų pečių. Išmokę vaikus vaikščioti turėtume nepamiršti ir pirmųjų jų žingsnių vandenyje – tai mūsų pareiga“, – pabrėžia Lietuvos plaukimo federacijos (LPF) prezidentas Saulius Binevičius.

plaukimas su lentele

Mokymo plaukti pamoka | LPF nuotr.

LPF organizuojamo projekto „Mokausi plaukti ir saugiai elgtis vandenyje“ dėka šiais mokslo metais pradinius plaukimo įgūdžius po 32 mokymosi plaukti pamokų įgijo dar 8 tūkst. šalies moksleivių. Jie vasaros sezoną pasitiko ne tik gebėdami plaukti skirtingais plaukimo būdais, bet ir žinodami esmines saugaus elgesio prie vandens telkinių taisykles.

Minint pasaulinę skendimų prevencijos dieną Pasaulio sveikatos organizacija šiemet kviečia kiekvieną prisidėti asmeniškai – padaryti bent vieną dalyką, kad būtų išsaugotos gyvybės.

  1. Užsirašykite į plaukimo pamokas. Net jeigu manote, kad tikrai mokate plaukti, atnaujinkite savo įgūdžius plaukimo treniruotėse.
  2. Stiprinkite sąmoningumą. Dalinkitės informacija apie skendimų prevenciją ir saugų elgesį vandenyje, atkreipkite savo ir kitų dėmesį į šią problemą ir sužinokite, kaip išvengti nelaimės.
  3. Prisidėkite prie prevencijos. Aukokite ir paremkite organizacijas, kurios moko vaikus plaukti ir rūpinasi saugesne jų ateitimi.

Taip pat skaitykite

Rėmėjai ir partneriai