Plaukimas

Plaukikų dinastijos atžala už Atlanto skina bendraamžių rekordus

silvija2

A. Statkevičiaus asmeninio albumo nuotr.

Apie Kanadoje gyvenančią ir besitreniruojančią dvylikametę Silviją Statkevičius Lietuvoje žino dar nedaugelis. Tačiau talentinga mergaitė plaukimo baseine tokia greita, kad Lietuvos plaukimo federacijai teks papildyti šalies amžiaus grupių rekordų istoriją bent keletu naujų įrašų.

Lietuvos mergaičių rekordus savo amžiaus grupėje Silvija pranoko net 6 rungtyse: 200 m ir 400 m plaukimo laisvu stiliumi (tiek 25 m, tiek ir 50 m ilgio baseinuose), 800 m plaukimo laisvu stiliumi (50 m baseine) ir 200 m plaukimo nugara (25 m baseine).

Nauji Lietuvos mergaičių iki 13 m. rekordai:
Rungtis Baseino ilgis Prieš tai Po to
200 m laisvu stiliumi 25 m 2.12,47 – Marija Romanovskaja 2.10,67 – Silvija Statkevičius (2019 11 08)
400 m laisvu stiliumi 25 m 4.42,29 – Aistė Kubiliūtė
4.35,57 Silvija Statkevičius (2019 10 25)
4.34,34 Silvija Statkevičius (2019 11 10)
200 m nugara 25 m 2.27,34 – Ugnė Mažutaitytė 2.26,21 Silvija Statkevičius (2019 11 09)
200 m laisvu stiliumi 50 m 2.14,55 – Rūta Meilutytė 2.12,46 Silvija Statkevičius (2019 06 28)
400 m laisvu stiliumi 50 m 4.48,28 – Greta Gataveckaitė 4.42,10 Silvija Statkevičius (2019 06 30)
800 m laisvu stiliumi 50 m 9.54,57 – Greta Gataveckaitė 9.46,23 Silvija Statkevičius (2019 06 27)

 

Etobikoko (Etobicoke Swim Club) plaukimo klubui atstovaujanti Silvija gimė 2007 metais Toronte, Kanadoje. Mergaitė, turinti dvigubą Lietuvos ir Kanados pilietybę, puikiai kalba lietuviškai, o jos pasiekimai šiandien labiausiai džiugina artimuosius, tarp kurių ne vienas ir ne du garsūs Lietuvos plaukikai.

Kaip prisimena Silvijos senelis, daugkartinis šalies čempionas ir rekordininkas Algirdas Statkevičius, pirmieji jos žingsniai plaukime prasidėjo mergaitei dar būnant 4–5-erių, kuomet Silvija iš Kanados parvykdavo pas senelius į Lietuvą.

„Negalvojome, kad ji rimtai užsiiminės plaukimu, bet širdyje bent aš tikėjausi, nes mūsų pavardės vienodos. Juk Silvijos tėvelis Algis Statkevičius ir teta Neringa – plaukimo meistrai, Lietuvos plaukimo čempionai, o senelė Birutė (Užkuraitytė-Statkevičienė, – red. past.) – pirmoji Lietuvos plaukikė olimpietė,“ – apie tamprias Silvijos šeimos sąsajas su plaukimo sportu pasakoja Algirdas Statkevičius. 

Tėvų paskatinta Silvija plaukti pradėjo 5-erių, o mergaitei ėmus startuoti varžybose jos talentas netruko atsiskleisti.

„Silvijai plaukti patinka, ji labai disciplinuota, negali sau leisti vėluoti nė minutės. Taip pat baseine jai labai svarbu draugės, kurios plaukia ir varžosi kartu“, – sako mergaitės tėtis Algis Statkevičius.

„Jos močiutė ir mano mama Birutė, kaip žinia, buvo 1972 metų Miuncheno olimpinių žaidynių dalyvė ir tuometinės TSRS čempionė bei Universiados bronzos medalio laimėtoja, todėl manėme, kad genai plaukimui turėtų būti geri, – prisimena jis. – Silvija jau neblogai plaukė būdama 9–10 metų, jai priklauso ir keletas klubo, kuriame treniruojasi, vaikų iki 10 metų rekordai (50 m l. stiliumi ilgame ir trumpame baseine). Su klubo estafečių komandomis (4×50 m l. stiliumi ir 4×100 m l. stiliumi) ji yra pasiekusi tris mergaičių 11–12 metų amžiaus grupės Kanados rekordus. Klubo rekordai labai aukšti, juos gerinti yra jau didelis pasiekimas.“

silvija2

„Kai Silvija pradėjo dalyvauti varžybose ir gerinti laikus, visi supratome, kad mergaitė gali gerai plaukti. Sekame jos rezultatus, žiūrime, kaip ji varžybose plaukia tiesiogiai. Sunku suprasti, kaip tolimojoje Kanadoje jaunieji plaukikai per varžybas plaukia po 3–5 nuotolius per dieną, dalyvauja estafetėse ir pasiekia gerus laikus, – stebisi mergaitės senelis A. Statkevičius. – Kol kas Silvijos rezultatai gerėja visuose plaukimo stiliuose. Geriausiai sekasi plaukti laisvu stiliumi, bet ir kiti plaukimo būdai tobulinami.“ 

Visgi, vien talento neužtenka. Pasiekti tokių rezultatų padeda ir darbas treniruotėse.

„Klubas, kuriame Silvija treniruojasi (Etobicoke Swimming arba ESWIM), yra vienas iš geriausių Kanadoje. Klubo istorijoje yra buvę pasaulio čempionų ir rekordininkų bei olimpiadų dalyvių. Klube tarp jos bendraamžių yra nemaža konkurencija ir tai padeda siekti geresnių rezultatų ar kovoti tarpusavyje treniruočių metu, – sako jaunosios plaukikės tėtis. – Šiuo metu ji treniruojasi aštuonis kartus per savaitę 50 m Toronto Etobicoke Olympium baseine, turi dvi dienas po dvi treniruotes – rytinę ir vakarinę. Tame pačiame baseine aš irgi treniruojuosi su veteranų klubu, todėl baseine praleidžiam nemažai laiko. Plaukikų tėvai taip pat varžybų metu turi atidirbti įvairiose teisėjų pozicijose tam tikrą valandų skaičių per sezoną.“

silvija3

A. Statkevičius linki anūkei ir jos tėveliams kantrybės ir sveikatos, siekiant naujų rekordų, o ateityje tikisi išvysti Silviją, plaukiančią ir už Lietuvos rinktinę ar startuojančią šalies plaukimo čempionatuose. Tokios galimybės neatmeta ir plaukikės tėtis.

Pasak jo, Silvijos pagerintų mergaičių rekordų pripažinimas bus didelė motyvacija siekti daugiau ir tuo pačiu palaikyti glaudesnį ryšį su Lietuva.

Lietuvos plaukimo federacija džiaugiasi augančia šalies plaukikų pamaina ir dar kartą primena, kad visų amžiaus grupių rekordai, pasiekti Lietuvos suaugusiųjų čempionatuose, pirmenybėse, taurės varžybose bei tarptautinėse varžybose, kuriose dalyvauja Lietuvos rinktinė, registruojami be papildomų procedūrų.

Kitais atvejais rekordai yra registruojami tik gavus sportininko ar jo atstovaujamos organizacijos pateikimą ir jei jis atitinka kitus Lietuvos plaukimo rekordų registravimo nuostatus. Daugiau apie Lietuvos plaukimo rekordus skaitykite čia.

Taip pat skaitykite

Rėmėjai ir partneriai