Eugenijus Rakitinas | Tautvydo Juknevičiaus nuotr.
2028-ieji metai. Los Andželas. Vasaros olimpinių žaidynių startas. Greta kitų Lietuvos olimpiečių sportininkų parade žingsniuoja ir šalies vėliavėle mosuoja plaukikas ar plaukikė, savo sportinės karjeros kelią pradėję ne didmiestyje, o mažame miestelyje, į priekį vedant ambicingus tikslus kėlusiems treneriams.
Tokie ateities planai šiandien piešiami mūsų jauniesiems plaukimo talentams. Ir ne be pagrindo. Lietuvos plaukimo federacijos (LPF) Vykdomojo komiteto narys, treneris Eugenijus Rakitinas įsitikinęs, kad auganti plaukimo pamaina gali ateityje pakeisti mūsų rinktinės lyderius, tačiau šiems pokyčiams ruoštis reikia iš anksto.
Pasak E. Rakitino, pirmiausiai reikia imtis vaikų užimtumo regionuose problemų ir sudaryti sąlygas jų meistriškumo lygio augimui.
„Plaukimas – viena iš populiariausių ir masiškiausių sporto šakų Lietuvoje. Regionuose ji taip pat populiari ir tėveliai į plaukimo sportines grupes atveda nemažai vaikų. Didžiausia problema yra ta, kad pramokę plaukti jie dingsta ir neina aukštesnio meistriškumo keliu. Savivaldybės dažniausiai rūpinasi, kad vaikas būtų užimtas, tačiau jos neįvertina meistriškumo svarbos.
Todėl vystydama regionų plėtros programą Lietuvos plaukimo federacija nori kalbėtis su mažesnių miestų ir miestelių savivaldybėmis, gilinti jų suvokimą, kad meistriškumo problema yra ne mažiau aktuali ir neatsiejama nuo masiškumo. Juk geri plaukikai garsins savo miestelį pasiekimais, o tai pritrauks dar daugiau vaikų pasirinkti plaukimo sporto šaką“, – neabejoja treneris.
Už regioninę plaukimo plėtrą atsakingas LPF Vykdomojo komiteto narys atkreipia dėmesį ir į vaikų mokymo plaukti svarbą. E. Rakitino manymu, šios programos ne tik prisideda prie mažėjančios skendimų statistikos ir gyvybių išsaugojimo, bet ir padeda treneriams laiku įžvelgti vaikų gabumus plaukimo sportui. Neretai tai būna tas kertinis akmuo, nuo kurio prasideda jaunųjų plaukikų karjera.
„Kiekvienas vaikas privalo išmokti plaukti dar ankstyvame mokykliniame amžiuje. Mokymo plaukti programa turėtų masiškai vykti visuose miestuose ir miesteliuose, kurie turi savo baseinus. Treneriai iš tiesų gali pastebėti gabius vaikus ir nukreipti juos toliau plaukti sportinėse grupėse.
Ignalinoje tokiu būdu buvo pastebėtas ne vienas vaikas, kuris vėliau pasiekė aukštų rezultatų respublikinėse ir tarptautinėse plaukimo varžybose. Svarbu, kad bent keli mokymo plaukti programoje dalyvaujantys treneriai tuo pačiu būtų ir sportinių plaukimo grupių treneriai“, – sako jis.
Infrastruktūros situacija regionuose pastaraisiais metais gerėja – statomi ir atidaromi nauji baseinai. Norinčiųjų mokytis plaukti ar lankyti plaukimo treniruotes netrūksta, tačiau trenerių, kurie galėtų ten dirbti su sportinio meistriškumo grupėmis vis dar yra nepakankamai. Pasak E. Rakitino, motyvacijos stoka dažną trenerį stabdo nuo įsikūrimo regionuose.
„Treneriai mokslus baigia didžiuosiuose miestuose ir dažniausiai dar būdami studentais jau pradeda ten dirbti instruktoriais baseinuose ar kituose darbuose. Jie ten įsitvirtina ir gauna pastovų ir gana neblogą atlyginimą. Atvažiavę į mažą miestelį jie viską pradės nuo nulio ir su gana mažu atlyginimu, o tai jų nedomina.
Vienas iš galimų variantų, kaip spręsti trenerių motyvacijos problemą, mažoms savivaldybėms pasirašyti sutartį su savo moksleiviais, kad jiems bus apmokėti trenerio mokslai, bet jie privalės grįžti dirbti į savo gimtąją miestą. Toks pavyzdys dabar yra Ignalinoje, kur remiama jauna trenerė jau pradėjo karjerą savo gimtajame mieste – dalyvauja mokymo plaukti programoje ir dirba su sportinėmis grupėmis“, – pasakoja E. Rakitinas.
Eugenijus Rakitinas (dešinėje) | Tautvydo Juknevičiaus nuotr.
Baigęs mokslus Vilniuje jis nepasiliko sostinėje ir paskatintas tuometinių Lietuvos plaukimo federacijos vadovų apsisprendė atvykti į palyginti nedidelį Ignalinos miestą, kur iki šiol sėkmingai treniruoja vaikus.
„Mane asmeniškai labai sužavėjo Ignalinos baseinas ir tai, kad galėsiu būti vienu iš plaukimo sporto šakos pradininkų šiame rajone. Savivaldybė davė man tarnybinį butą ir nemažą sumą persikėlimo išlaidoms, dėl to aš turėjau pasirašyti sutartį, kad mažiausiai penkerius metus dirbsiu Ignalinoje.
Dabar galiu drąsiai teigti, kad mano sprendimas pasiteisino. Aš sukūriau savo sistemą, rajone vaikai mokomi plaukti ir tuo pačiu siekiama palaikyti meistriškumą. Taip palaipsniui buvo įtrauktas ir greta esantis Švenčionių rajonas, kuris baseino neturi“, – asmenine patirtimi dalinasi E. Rakitinas.
Pasak jo, šiuo metu federacijai įgyvendinant regionų plėtros programą, jau ryškėja ir pirmieji jos rezultatai.
„Galima pažymėti tai, kad karantino metu per regionų programą Lietuvos plaukimo federacija praktiškai padėjo išgyventi daugelio mažesnių miestų ir miestelių aukštesnio lygio plaukikams. Buvo dedamos didelės pastangos, kad jie turėtų kur plaukti, organizuojamos stovyklos ilgame baseine Elektrėnuose.
Keli plaukikai jau pateko ir į stovyklas Klaipėdoje su pagrindine Lietuvos plaukimo rinktine ir turėjo galimybes treniruotis su mūsų olimpiečiais. Ryškėja keli jauni talentai, kurie ateityje gali papildyti Lietuvos jaunučių, jaunių, jaunimo, o gal net ir suaugusiųjų rinktines. Taip pat su kai kuriomis savivaldybėmis jau ieškoma dialogo, kaip galima būtų pradėti ar praplėsti mokymo plaukti programą ir kelti sportinių plaukimo grupių meistriškumą“, – sako treneris.
Tikimasi, kad federacijai glaudžiau bendradarbiaujant su savivaldybėmis ateityje kils ne tik plaukimo sporto šakos masiškumas, bet ir jos meistriškumas. O susiklosčius palankioms aplinkybėms, regionuose bus išugdytas dar ne vienas plaukikas, atstovausiantis šaliai ir olimpinėse žaidynėse.
„Juk olimpietis gali atsirasti iš bet kur, reikia tik jį surasti. Šią idėją atspindi ir regionų plėtros programos šūkis – Nesvarbu, kur gyveni – tikslo siekti tu gali. Bene ryškiausias to pavyzdys yra šios programos ambasadorius, vienas geriausių Lietuvos plaukikų, jau ketvirtą kartą patekęs į vasaros olimpines žaidynes – Giedrius Titenis – kilęs iš Anykščių“, – pabrėžia E. Rakitinas.
LPF Vykdomojo komiteto narys šiandien skatina jaunus ir veržlius trenerius rodyti pavyzdį, būti drąsius, ambicingus ir ieškoti iššūkių sau.
„Manau, jauni treneriai turėtų nebijoti imtis iniciatyvos įgyvendinti savo idėjas. Mažuose miesteliuose yra daug galimybių atskleisti save, o ne pasislėpti dideliame trenerių kolektyve“, – tikina E. Rakitinas ir ragina visus, kurie domisi plaukikų treniravimo perspektyvomis regionuose, kreiptis į jį dėl papildomos informacijos.
{loadposition rssocial}