Sporto psichologija

Kaip prastas varžybas paversti geromis?

Ar kada turėjai varžybas, kurios visiškai nenusisekė? Taip jau būna, kad blogų startų pasitaiko. Kartais net nežinai kodėl, gal tiesiog buvo ne tavo diena ir negalėjai greitai plaukti. Jautiesi prastai, kad visą savaitgalį taip ir nepavyko pasiekti geriausio asmeninio rezultato, o blogiausia tai, kad nuvylei ne tik komandą, trenerius, bet ir save.

Tačiau kai kitą kartą atsidursi panašioje situacijoje, prisimink šiuos tris patarimus, kurie padės pakilti iš duobės ir leis pasimokyti iš nesėkmingų startų.

1. Neleisk sau galvoti apie tai, kad tau nesiseka

Žinau, tai pasakyti lengviau nei padaryti. Visgi, kad varžybų metu neprarastum pozityvumo, stenkis koncentruotis į vieną ar porą dalykų – apšilimo ir atvėsimo metu sutelk savo dėmesį į tai, ką tikrai gali gerai padaryti. Juk varžybos irgi gali būti gera treniruotė. Prastai slinki po vandeniu ar atlieki posūkius? Ne laiku įkvėpi? Darai per daug smūgių kojomis, kas kartą atsispyrus nuo sienelės? Jau nebe! Galbūt ir neužfiksuosi paties geriausio laiko, tačiau teisingos plaukimo technikos praktika atsipirks ateityje.

2. Žvelk į kiekvienas varžybas kaip į galimybę mokytis ir augti

Pasikalbėk su savo treneriu, komandos draugais ir paprašyk, kad kitą kartą nufilmuotų kaip tu plauki. Turi suprasti, kad tai nebus geriausias ir tikrai ne paskutinis tavo plaukimas, todėl kiekvieną startą vertink kaip galimybę pasimokyti iš klaidų. Pastebėjai savo plaukimo technikos netobulumus? Treniruokis ir ištaisyk juos!

nordic agc21 t juknevicius 54

Tautvydo Junknevičiaus nuotr.

3. Būk geru komandos nariu

Tai turbūt vienas iš svarbiausių dalykų. Tik todėl, kad tau šiandien nesiseka, nereiškia, kad taip turi nutikti ir visai komandai. Jeigu jauti, kad varžybos klostosi prasčiau nei norėtum, neleisk savo neigiamam požiūriui pavogti kitų sėkmę. Neužsidaryk savyje – palaikyk savo draugus ir komandą, džiaukis jų pergalėmis, ateis ir tavo laikas sužibėti.

nordic agc21 v makovskaja 70

Viktorijos Makovskajos nuotr.

4. Išsikelk treniruočių tikslus

Pamelavau, iš tiesų turiu keturis patarimus. Varžyboms pasibaigus, išsikelk sau tikslus, kurių galėsi siekti treniruotėse. Pasinaudok tuo, ką išmokai iš nesėkmingų startų ir klaidų, bei pritaikyk tai savo praktikoje. Kvėpavimo kontrolė posūkių metu. Aptakiausia kūno padėtis ir sklandūs išnėrimai kiekvieną kartą. Jeigu treniruočių metu skirsi tam pakankamai laiko, ilgainiui suformuosi teigiamus įpročius ir visos šios tobulintinos smulkmenos taps antrąja prigimtimi.

nordic agc21 t juknevicius 149

Tautvydo Junknevičiaus nuotr.


Už leidimą pasidalinti šiuo straipsniu su portalo LTUswimming.com skaitytojais dėkojame Trevor Rill.
TREVOR RILL

Patyręs plaukimo specialistas iš Marilando, Baltimorės (JAV). Vienas iš „Eagle Swim Team“ komandos trenerių. Trevor Rill treniravimo pagrindas – į sportininką orientuota filosofija ir noras įkvėpti plaukikus siekti meistriškumo ne tik baseine, bet ir už jo ribų.

Šią portalo LTUswimming.com publikaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško Lietuvos plaukimo federacijos sutikimo draudžiama. 

Taip pat skaitykite

Rėmėjai ir partneriai