Sporto psichologija

Kaip sustiprinti komandą?

Estijos plaukimo federacijos nuotr.

Nors plaukimas ganėtinai individualus sportas (nebent varžomasi estafetėse), komandinis palaikymas plaukime – itin svarbus. Juk absoliuti dauguma sportininkų treniruojasi ir plaukia kartu, tad neišvengiamai užmezga tamprius ir ilgalaikius komandinius ryšius.

Jie itin svarbūs varžybų metu – kiekvieno komandos nario palaikymas ne tik gali motyvuoti sportininkus, bet ir padėti jiems tvarkytis su emocijomis – susikaupti laukiamam startui, lengviau išgyventi patiriamas nesėkmes. Štai keletas komandos stiprinimo veiklų, kurias galima praktikuoti nebūtinai tik per varžybas.

Pasitikėjimo ratas

Į pasitikėjimo ratą sustoję komandos nariai vienas po kito gali pasidalinti savo asmeniniais ar bendrais tikslais, pagirti ar palaikyti komandos draugus, o galbūt atsakyti į bendrą visiems užduotą grupę vienijančią klausimą. Moderatoriaus poziciją čia gali užimti tiek treneriai, tiek ir komandos paskirti kapitonai. Tokia bendra visų refleksija ir nuoširdūs atsakymai stiprina komandos narių pasitikėjimą ir kuria stiprų tarpusavio ryšį. O pasitikėjimo ratą gali užbaigti pačių sportininkų susigalvotas išskirtinis komandos šūkis.

2022 02 18 16 59 23 0761 min

Evaldo Šemioto nuotr.

Skanduotės

Mirtina tyla plaukimo baseine prieš starto signalą – viskas, ką turi girdėti plaukikas, prieš pat šokdamas į baseino takelį. Bet laikas nuo duoto starto iki finišo yra būtent tas metas, kurį galima sėkmingai išnaudoti grupės stiprinimui. Iš anksto visų gerai apgalvotos, originalios ir smagios skanduotės kuria vienybės pojūtį, o iš tribūnų atskrieję pažįstami komandos draugų šūksniai skatina sportininkus nepasiduoti ir plaukti finišo link dar greičiau.

ltu swimming komanda lv

Manto Daškevičiaus nuotr.

Bendri pietūs

Sotūs plaukikai – laimingi plaukikai. Bendri pietūs (pusryčiai ar vakarienė) ne tik leidžia pasistiprinti ir atgauti jėgas sportininkams, bet šie susibūrimai yra ir dar viena proga visai komandai neformaliai pabendrauti, atsikvėpti ar aptarti varžybų sezoną kitoje aplinkoje.

Tradicijų kūrimas

Kiekviena komanda – unikali ir savaip išradinga, todėl stiprinti tarpusavio ryšius jos gali drauge kurdamos ir puoselėdamos savo pačių sugalvotas tradicijas. Įvairūs ritualai prieš varžybas ar startą, bendri užsiėmimai, aplinkos pakeitimas ir išvykos į pamėgtas vietas gali taip pat prisidėti prie komandos tapatumo didinimo ir geresnių santykių kūrimo.

Taip pat skaitykite

Rėmėjai ir partneriai