Didelio meistriškumo sportininkai patenka į kategoriją sektinų žmonių – visuomenė jais žavisi, laiko autoritetais, ypatingai gerbia. Tačiau greta žavėjimosi išsakoma ir nuostaba: esą, kaip jie gali ištverti tokius krūvius, nuolatinę discipliną ir įvairius apribojimus. Bet, antra vertus, kai švenčiamos pergalės, apie darbą, discipliną, apribojimus nekalbama – ant pjedestalo, rampos šviesoje stovi sportininkas, kuriam pasisekė. Ne pavyko pasiekti, o pasisekė – jam nusišypsojo fortūna.
Kokie gi yra pergalių priežastiniai ryšiai
Pasakyk, koks tavo tikslas, ir aš pasakysiu, kas tu esi
Daugelis visuomenės narių mano, kad pagrindinis tikslas didelio meistriškumo sporte – medalis, pinigai, šlovė. Tačiau tyrimai rodo, kad prizinė išraiška labiausiai aktuali jaunesnio amžiaus sportininkams. Pasaulio sporto grandams svarbiausia – optimali forma, kuriai esant galima pasiekti aukščiausią tuo metu asmeninį rezultatą. Didelio meistriškumo sportininkai kalba apie ypatingą būseną, kuomet viskas vyksta tiksliai, lengvai ir savaime. Tai – flow. Ši tėkmės, antplūdžio būsena panaši į įkvėpimą. Flow galimas, jei ilgą laiką ir sistemingai buvo treniruojami tie patys judesiai. Tuomet per varžybas jie atliekami automatiškai.
Flow fragmentiškumas ir ilgesys
Flow kyla, kuomet susikoncentruojama į vieną veiklą, kuomet nelieka minčių nei apie ateitį, nei apie praeitį – lieka tik dabartis. Dėmesys turi būti sutelktas į situaciją ir savo veiksmus joje. Būsena retai išgyvenama, jei situacija reikalauja veiksmų, kurie viršija sportininko galimybes ar talentą. Sportininkas veikdamas suvokia, ką jis tuo metu daro, bet šito sau nekomentuoja ir nevertina. Jeigu į save žiūrima iš stebėtojo pozicijos – “Negaliu patikėti, kad aš tai darau” – arba pradedama save komentuoti – „Man – įkvėpimas!“ – flow dingsta.
Sportininkai, bent kartą išgyvenę flow, būna nepatenkinti, jei prieš pat varžybas ar jų metu taip nesijaučia. Flow ilgesys betgi trukdo aktualiam pasirodymui, nes nesusikoncentruojama varžybinei veiklai. Tačiau ilgainiui sportininkai išmoksta paprasto dalyko – susitaikyti su tuo, ko negali pakeisti, ir optimaliai atlikti savo veiklą, esant dabartiniam pasiruošimui ir būsenai. Praktika rodo, kad tokiais atvejais, nors ir nepasiekus flow, rezultatas būna artimas asmeniniam rekordui.
Flow siekiamybė ir pavojai
Kai atsakoma į klausimą, ko siekti, iškyla kitas: Kaip tai padaryti? Jaunesni ir mažiau patirties turintys sportininkai bando „susitarti“ su sėkme – ieško talismanų, laimingų skaičių, dainų, marškinėlių, apeigų, kreipiasi į būrėjas ir pan. Kiti, brandesni, labiau patyrę, žino, kad burtininkai, aiškiaregiai, talismanai nepadės – sėkmės įtaka jų rezultatams yra labai nedidelė (ne daugiau kaip 10% rezultato). Rezultatą lemia (apie 90%) techninis, fizinis, medicininis, mentalinis, taktinis pasirengimas.
Nuoseklus, sistemingas darbas, pasišventimas sportui, sveikata, mityba, talentas – tai pagrindiniai veiksniai, lemiantys optimalią formą (gal netgi flow), o per ją – aukščiausią tuo metu asmeninį rezultatą ir, jei ne absoliučią, tai bent jau asmeninę pergalę per bet kurias varžybas.
Laimės paukštė ir likimo kalvis
Bandymas susitarti su sėkme, pagauti Laimės paukštę primena bereikalingą jėgų švaistymą – kuo daugiau skiriama tam dėmesio ir energijos, tuo mažiau jų lieka pagrindiniam dalykam rengiantis varžyboms, tuo prastesnė būna forma, rezultatas, užimta vieta.
Derėtis su likimu, tyrimų duomenimis, gena baimė, kad nepasiseks. Sportavimo stažui didėjant sėkmei nebeteikiama tiek daug reikšmės, nes išauga ir sustiprėja tikėjimas, kad per varžybas viskas pavyks taip, kaip pasiruošta (Kronsbein & Willimczik, 2005) – ką pasėsi, tą ir pjausi.
Taigi ant pjedestalo stovintis sportininkas – tai ne fortūnos numylėtinis, o žmogus, kuris apdovanojimo nusipelnė, jį užsidirbo / iškovojo savo tinkamu pasirengimu ir darbu per varžybas.
Sportininkams tai reiškia:
Ruoškitės ir pasirenkite optimaliai fiziškai, techniškai, mediciniškai, mentaliai, taktiškai. Šie faktoriai lemia apie 90% Jūsų sportinės veiklos rezultato ir juos galima kontroliuoti. Sėkmės, kuri sudaro ne daugiau kaip 10% rezultato, įtakoti / kontroliuoti neįmanoma.
Parengė Lietuvos olimpinio sporto centro psichologė Aistė Žemaitytė