Šuoliai į vandenį

Kęstutis Autukas – apie baimę, šuolius į vandenį ir suaugusiųjų treniruotes

2021 11 20 Tautvydas Juknevičius 1 min

Net jeigu baseine nardote it žuvis vandenyje, užsilipti ant tramplino ar bokšto ir grakščiai nušokti nuo jo į vandenį – užduotis tikrai ne iš lengvųjų. Šuoliai į vandenį – unikali sporto šaka, reikalaujanti ne tik jėgos, šoklumo, lankstumo ir koordinacijos, bet ir grožio bei elegancijos supratimo, sako ilgametis Sostinės sporto centro treneris Kęstutis Autukas.

Nors treniruočių sąlygos Lietuvoje šuolininkams į vandenį ne pačios geriausios, jaunieji šalies sportininkai parveža medalių ir iš tarptautinių varžybų, o perspektyviausi vyksta pasirodyti Europos ir pasaulio jaunimo čempionatuose.

Tam, kad varžybų metu būtų sėkmingai išpildytas kiekvienas elementas, reikia įdėti daug darbo treniruotėse – tiek baseine, tiek ir salėje. Treneris K.Autukas puikiai prisimena laikus, kai šuolininkai neturėjo šiandieninių pagalbinių priemonių, kurios gerokai paspartino sporto šakos vystymąsi ir sudėtingų šuolių augimą.

„Tada nebuvo tokių prietaisų, įrankių ir apsaugos, kokia yra šiandien. Salė būdavo elementari – prikrauta krūva vatinių čiužinių, skersinis, žiedai… Tik paskui atsirado batutas, – atsimena jis. – Dabar mes turime daug įvairių pagalbinių priemonių, yra batutas, virš jo pakabinti apsaugos diržai. Yra sausi tramplinai, kur atliekami paruošiamieji laisvosios programos šuoliai į porolono duobes. Į jas nukrenti minkštai ir saugiai.“

2021 11 20 Tautvydas Juknevičius 1 min

Tautvydo Juknevičiaus nuotr.

Pasak K.Autuko, šiame sporte yra šiek tiek rizikos, todėl baimė prieš šuolį – normali reakcija. Užlipti ant tramplino ar bokšto prireikia drąsos ir pasitikėjimo savimi. Tada svarbiausia užduotis tampa įveikti patį save.

„Šuoliuose į vandenį reikia nugalėti save. Kai atlieki tam tikrą elementą ir jis tau pavyksta, būni labai pakylėtas, didžiuojiesi savimi. Tai mobilizuoja ir kitose gyvenimo srityse, – įsitikinęs treneris. – Mūsų sporto šaka yra individuali, bet su didele atjauta. Kai kas nors atlieka naują rizikingą elementą, mes visi stovime ir laikome kumščius, kad tik pasisektų, kad tik neįvyktų pats blogiausias variantas. Kitose sporto šakose gal yra daugiau pavydo, o šuoliai į vandenį kaip tik vienija.“

K.Autukas pastebi, kad išmokti šuolių į vandenį šiandien nori ir vis daugiau vyresnių suaugusiųjų, o dalis jų ateina ir visai nemokėdami plaukti. Kalbėdamasis su jais treneris išgirsta pačių įvairiausių istorijų, kas šiuos atvedė į baseiną.

„Turėjau vieną mokinę, kuriai jos vyras pasakė: „Jeigu tu dar taip neįdomiai, negražiai nulipinėsi užpakaliu laipteliais iš jachtos į vandenį, o ne nušoksi kregždute, aš daugiau tavęs nepriimsiu į jachtą“, – pasakoja jis.

Daugiau apie šuolius į vandenį iš trenerio lūpų – naujausiame „Šlapios kėdės“ epizode. Kviečiame žiūrėti.

Šlapia kėdė | 2022 E05 | Nugalėti save. Šuoliai į vandenį

Užsiprenumeruokite Lietuvos plaukimo federacijos YouTube kanalą ir nepraleiskite laidų ciklo „Šlapia kėdė“ naujų epizodų.

Taip pat skaitykite

Rėmėjai ir partneriai