Atletas, išaugęs į meno milžiną
„Aš pats, ko gero, būčiau kūręs ne tokius stiprius žmones, jei nebūčiau sportavęs, nebūčiau matęs tos sportininko judesių gracijos ir kūnų harmonijos.“
Taip praeito amžiaus septintajame dešimtmetyje rašo plačiai žinomas meno pasaulyje dailininkas Stasys Krasauskas (1929 – 1977). Personalinės parodos šalyje ir užsienyje, Justino Marcinkevičiaus, Eduardo Mieželaičio, Roberto Roždestvenskio ir kitų autorių kūrinių iliustracijos, jo kurinių aplankai demonstravo ryškų, brandų ir savitą lietuvių grafikos meistro talentą.
1965 m. Stasys Krasauskas tapo respublikinės premijos laureatu, 1968 metais jam suteiktas nusipelniusio meno veikėjo garbės vardas. 1976 m. – TSRS valstybinė premija, o 1977 m. Lietuvos liaudies dailininko garbės vardas.
Stasys Krasauskas yra garbingame iškiliausių žmonių 100-ke per visą Lietuvos istoriją.
Sportinėje arenoje Stasys Krasauskas sušvito 1946 m. Klaipėdos jachtklubo įrengtame 50 m. atvirame baseine, kur buvo vykdomas I-as pokario metų Lietuvos plaukimo čempionatas. Tarzaniška figūra išsiskyręs jaunuolis iš kart teikė vilčių sėkmingam sportiniam keliui. Ir iš ties, jau 1948 m. sąjunginėse profsąjungų plaukimo varžybose, 400 m krūtine (buvo ir tokia disciplina), Stasys iškovojo III vietą. Tai buvo labai netikėta visiems varžovams, kadangi plaukikas atvykęs iš respublikos, kurioje nėra žiemos baseinų, galėtų varžytis dėl aukščiausių apdovanojimų. 1949 m. Lietuvos čempionate Stasys Krasauskas laimi 8 nugalėtojo medalius įvairiuose nuotoliuose tuo įrodydamas savo visapusiškumą. Jam paklūsta 28 Lietuvos respublikos rekordai. Jo visapusiškumas pasireiškia po kelių metų, kai Stasys ima puikiai žaisti vandensvydi ir tampa Lietuvos rinktinės kapitonu, bei įsitraukia į tinklinio ir krepšinio varžybas. S.Krasauskas buvo aktyvus šuolių į vandenį varžybų dalyvis.
Daugiau kaip 10 m. atstovavęs Lietuvos plaukimo ir vandensvydžio rinktinėms, S.Krasauskas visą gyvenimą nesiskyrė su sportu taip, kaip sportuodamas nesiskyrė su menu.
Plaukimo varžybas, iškiliam sportininkui ir menininkui atminti, imta rengti 1982 m. Jas organizavo Lietuvos plaukimo federacija kartu su Respublikiniu Kūno Kultūros ir sporto komitetu. Šią iniciatyvą tuo metu aktyviai parėmė respublikos kultūros ir kūrybinės organizacijos – kultūros ministerija, Dailininkų sąjunga, Dailės fondas, Dailės institutas – įsteigė prizus nugalėtojams, sukūrė emblemą, medalius, plakatą.
Gaila, kad šis entuziazmas išblėso.
Linkime kuo geriausių rezultatų šalies plaukikams Lietuvos žiemos pirmenybėse S.Krasauskui atminti.
Vladas Kupstys
S.Krasausko sportinių dienų draugas