Plaukimas

Klaipėdoje finišavo Lietuvos jaunimo čempionatas, geriausi plaukikai – T.Juška ir M.Romanovskaja

Kauno plaukimo mokyklos merginų komanda / Dariaus Kibirkščio (LTU Aquatics) nuotr.

Vasario 22–24 Klaipėda 50 m baseinas Nuostatai Rezultatai

Klaipėdoje baigėsi tris dienas trukęs Lietuvos jaunimo plaukimo čempionatas. Susumavus varžybų rezultatus, geriausiais čempionato plaukikais tapo Kauno plaukimo mokyklos auklėtiniai Tajus Juška ir Marija Romanovskaja.

Net keturis aukso medalius asmeninėse rungtyse iškovojęs ir vieną po kito savo bendraamžių (iki 17 metų) rekordus varžybose gerinęs 15-metis po varžybų neslėpė, kad jaučia nuovargį, tačiau tikino, kad rezultatai jį itin pradžiugino.

– Ar tave patį nustebino pasiekimai ir visi asmeniniai rekordai, kuriuos užfiksavai? – „LTU Aquatics“ paklausė sportininko.

– Iš tikrųjų nesitikėjau tokių gerų rezultatų, nes nelabai ruošėmės būtent šioms varžyboms. Daugiau dirbome ir krūvio atleidimą gal tik dvi dienas darėme. Atvažiavome pasižiūrėti, kaip atrodome, bet visai neblogai viskas išėjo. Tikrai labai patenkintas.

– Ką treneris sakė prieš varžybas? Gal davė kokių nors patarimų?

– Davė, aišku, tų patarimų, bet jie labiau buvo skirti plaukimo technikai. Sakė, kapot, stengtis ir žiūrėt, kaip viskas gausis.

– Kuriuo pasiektu rezultatu labiausiai džiaugiesi?

– 50 m delfinu ir 50 m krauliu. Dabar atrodo, kad sprinto visiškai nedarėme, bet kažkaip išėjo pagerinti. Turbūt dėl geresnių išėjimų ir starto, nes ties tuo labai dirbom pastaruoju metu. Šitą padarius iš tikrųjų nuostabūs rezultatai, tikrai.

– Plaukei ne vieną distanciją. Ar jautiesi pavargęs po trijų varžybų dienų?

– Nuo pat pirmos dienos jau jautėsi nuovargis po truputį, bet reikėjo iškęsti.

– Matei pasaulio plaukimo čempionato rezultatus, kur dalyvavo ir nemažai mūsų jaunimo komandos narių. Turbūt ir pats nekantrauji išvažiuoti į suaugusiųjų varžybas, kad ir į Europos čempionatą?

– Iš tikrųjų norėčiau dar išvažiuoti į olimpines žaidynes. Dar turiu vilties. Mūsų plaukikų pasirodymas buvo nuostabus, net pats nelabai tikėjausi, tai dabar jie tikrai man spaudimo duoda (juokiasi). Dirbti dvigubai stipriau reikia.

Tajus Juška Lietuvos jaunimo čempionate atsiėmė Metų proveržio ir rekordininko statulėles / Dariaus Kibirkščio/LTU Aquatics nuotr.

Paskutinę varžybų dieną kaunietis laimėjo 50 m plaukimo peteliške finalą (24.46), 0,03 sek. atnaujindamas ryte pasiektą bendraamžių rekordą. T. Juška taip pat pridėjo ir auksą 100 m plaukimo laisvu stiliumi rungtyje (50.09), kur buvo arti sau priklausančio Lietuvos rekordo iki 17-os metų (50.01).

Čempionate jaunajam plaukikui įteiktos trys „LTU Aquatics“ 2023 metų apdovanojimų statulėlės. Priminsime, kad geriausių „LTU Aquatics“ sportininkų rinkimuose T.Juška buvo išrinktas „Metų proveržiu“ ir „Metų rekordininku“.

Dar vieną – „Metų komandos“ apdovanojimą jis pelnė kartu su Roku Jazdausku, Kiril Stepanov ir Kristupu Trepočka (už iškovotą bronzą praėjusių metų Europos jaunimo čempionato estafetėje 4 × 100 m laisvu stiliumi).

Merginų įskaitoje daugiausiai taškų surinkusi 17-metė Marija Romanovskaja, panašiai kaip ir T.Juška, specialiai varžyboms nesiruošė, tačiau pasiektais rezultatais liko patenkinta.

– Ar pati tikėjaisi, kad pavyks patekti tarp stipriausių varžybų sportininkių?

– Iš tikrųjų šios varžybos man buvo labiau kaip treniruotė, kad galėtume įvertinti plaukimo techniką, naujas varžybų strategijas, pamatyti, kaip galiu patobulėti, išbandyti naujus dalykus. Todėl esu iš esmės patenkinta pasirodymu. Pasigerinau dviejų savo rungčių rezultatus. Nekantrauju pasirodyti Lietuvos ir Europos jaunimo čempionate. Laukia daug įdomių dalykų.

– Kuri rungtis labiausiai pradžiugino?

– Tikrai 100 m laisvu stiliumi. Treniruotėse dabar daugiau dėmesio skyrėme 50 ir 100 m distancijoms ir tai atsiperka, bet, žinoma, greta vis tiek noriu pasilikti ir 200 m rungtį.

– Kurį laiką dėl sveikatos problemų negalėjai treniruotis. Ar dabar jautiesi sugrįžusi į įprastą ritmą?

– Taip, visą mėnesį teko praleisti be treniruočių. Iki šių varžybų nepertraukiamai dirbome tik tris mėnesius, bet jaučiu, kad grįžau ir dar stipresnė nei buvau anksčiau. Esu labai laiminga.

Marija Romanovskaja (archyvas) / Dariaus Kibirkščio/LTU Aquatics nuotr.

M.Romanovskaja čempionate iškovojo tris sidabro medalius, plaukdama 50 m (26.21), 100 m (56.89) ir 200 m (2:04.56) laisvu stiliumi, o bendrą apdovanojimų kraitį papildė ir komandinėse estafetėse.

Pagal surinktus „World Aquatics“ taškus trijose plaukimo rungtyse, antrąją vietą  čempionate iškovojo Kristupas Trepočka (Panevėžio „Žemyna”) ir Emilija Pociūtė (Šiaulių plaukimo centras „Delfinas“), o trečią vietą užėmė Sostinės sporto centro plaukikai Mykolas Tuskenis ir Patricija Kondraškaitė.

Geriausi čempionato plaukikai apdovanoti „LTU Aquatics“ piniginiais prizais. Jiems taip pat atiteko „Sportland“ dovanų kortelės, merginoms – „Osom Professional“ grožio produktai iš „Cascada – grožio prekės profesionalams“, vaikinams – „Krinona“ įsteigtas prizas ir „Cascada“ dovana.

Geriausi čempionato plaukikai / Dariaus Kibirkščio/LTU Aquatics nuotr.

Trečiąją varžybų dieną amžiaus grupių rekordais taip pat pradžiugino 14-metis Domas Vilimas. Panevėžio „Žemynos“ auklėtinis 100 m plaukimo krūtine finale užėmė ketvirtą vietą, bet finišavo su nauju Lietuvos rekordu iki 15 metų (1:05.67). Rekordiškai greitas jis buvo ir atrankoje, kai taip pat užfiksavo savo bendraamžių rekordą (1:06.07).

100 m plaukimo nugara finaliniame plaukime naują šalies rekordą iki 17 metų pasiekė klaipėdietis Mantas Kaušpėdas. 16-metis distanciją įveikė per 54,70 sek. ir nuo savo ankstesnio rezultato nubraukė 0,71 sek.

Sidabrą šioje rungtyje iškovojęs 14-metis Mykolas Tuskenis taip pat buvo labai greitas. Jis sėkmingai pranoko M.Kaušpėdui priklausiusį Lietuvos rekordą iki 15 metų (57.68), kai finišavo per 57,59 sek. Bronzą čia iškovojo vilnietis Dominik Grudinskij (57.79).

Plaukimo nugara specialistas M. Kaušpėdas Lietuvos jaunimo vicečempiono titulą pelnė 50 m peteliške rungtyje, kurios finale atplaukė per 24,69 sek. – tik kiek lėčiau nei auksą iškovojęs T. Juška (24.46). Trečias finišavo kaunietis Martynas Bernotas (25.75).

M. Kaušpėdas varžybose Klaipėdoje startavo neseniai sugrįžęs iš debiutinio pasaulio čempionato, kuriame pasirodė 50 m plaukimo nugara rungtyje. Tiesa, jo Dohoje užfiksuotas rezultatas buvo anuliuotas dėl plaukimo taisyklių pažeidimo (sportininko galva neišniro iš vandens anksčiau ar ties 15 m atžyma nuo starto).

100 m plaukimo nugara prizininkai / Dariaus Kibirkščio/LTU Aquatics nuotr.

– Kaip įvertintum savo plaukimą nugara šiame čempionate?

– Tokio rezultato nesitikėjau. Tikėjau, kad šiek tiek pasigerinsiu, buvo įdėta daug darbo prieš pasaulio čempionatą. Kadangi jame nepasisekė, energiją nukreipiau pirmyn, į kitas varžybas. Labai buvo džiugu pamatyti, kad progresas buvo padarytas. Tai dar labiau motyvuoja mane dirbti toliau ir siekti geresnių rezultatų.

– Ar jau atslūgo tas kartėlis po nesėkmės pasaulio čempionate, kai buvai diskvalifikuotas?

– Šiek tiek, aišku, gali pykti ant savęs. Dieną, dvi, bet paskui reikia susikaupti ir žinoti, kas buvo, tas buvo. Reikia tiesiog judėti pirmyn. Labai smagu, kad pasisekė bent šitose varžybose.

– 50 m plaukime peteliške (delfinu) finale vyko atkakli kova iki paskutinių metrų. Buvai arti to paties bendraamžių rekordo. Ar tikėjaisi, kad būsi toks greitas ir nepagrindinėje savo rungtyje?

– Plaukti delfinu man labai patinka. Smagu, kad su Tajumi yra kur konkuruoti. Jaunas, talentingas sportininkas, irgi paspaudžia tave į priekį. Smagu buvo pasigerinti rezultatą, irgi matyti progresą. Daug klaidų buvo padaryta, bet iš klaidų mokomasi. Tikiuosi, kad delfinu kitą kartą pavyks ir dar greičiau suplaukti, parodyti dar geresnį rezultatą.

– Esi klaipėdietis. Koks jausmas plaukti namie, Klaipėdoje?

– Labai smagu. Patogu, viskas šalia, namai. Po rytinės dalies gali namo važiuoti, pamiegoti savo lovoje, kas visada geriausia. Tikrai smagu, čia jaučiu didesnį palaikymą nei kituose miestuose, draugai atvažiuoja palaikyti. Labai džiugu, kai pavyksta namuose parodyti gerus rezultatus.

Lietuvos jaunimo čempionate taip pat dalyvavo 18 m. ir vyresni plaukikai. Jie dėl apdovanojimų nesivaržė, tačiau kartu su visais galėjo startuoti atrankiniuose plaukimuose ir, pagal rezultatus patekę į finalus, užimti du kraštinius baseino takelius.

Klaipėdoje pasirodė iš pasaulio čempionato Dohoje sugrįžę 18-metis Rokas Jazdauskas ir 19-metis Tomas Lukminas, Lietuvai iškovoję olimpinį kelialapį estafetėje 4 × 200 m laisvu stiliumi.

R. Jazdauskas užfiksavo naujus karjeros rekordus 50 m (22.94), 100 m (49.93) ir 200 m (1:49.21) plaukimo laisvu stiliumi rungtyse, o T. Lukminas asmeninį rezultatą pasigerino 50 m laisvu stiliumi plaukime (22.77).

Kitos „LTU Aquatics“ organizuojamos plaukimo varžybos – Baltijos šalių plaukimo čempionatas – vyks kovo 23–24 dienomis Lazdynų baseine, Vilniuje.

Taip pat skaitykite

Rėmėjai ir partneriai